Mūziķi – mūziķiem: noslēgusies ceturtā “Fonda Līdzskaņa” sociāli radošā nometne

Mūziķi – mūziķiem: noslēgusies ceturtā “Fonda Līdzskaņa” sociāli radošā nometne

25.08.2023, Foto: Publicitātes foto, Aigars Jansons

“Vienam ir pumpuriņš, citam sēkliņa, viens ir lietus, viens ir zeme, bet vēl viens – minerāli. Sanākot kopā, ir tikai viens brīdis, viens mirklis, un mēs dodam to enerģijas lādiņu, apdarinām to. Un “izaug” dziesma!” tik tēlaini nodibinājuma “Fonds Līdzskaņa” sociāli radošajā nometnē notiekošo atstāsta populārais mūziķis, basģitārists, grupas “Prāta Vētra” dalībnieks Ingars Viļums. Bet kas tad ir šī “sociāli radošā nometne” un kāpēc tā mūziķiem, īpaši tiem, kuri kādā savas dzīves posmā nonākuši grūtībās, ir tik svarīga?

“Radošā nometne tā ir sadarbība, un sadarbība vienmēr ir kolosāla. It sevišķi, ja no tās “nāk ārā” kaut kas fantastisks. Sadarbība ir panākumu atslēga!” par nometni saka vēl viens šī gada nometnes dalībnieks, mūziķis Horens Stalbe. Savukārt jau “piezemētāk” nometnes būtību un sūtību skaidro tā organizētāja, nodibinājuma “Fonds Līdzskaņa” valdes priekšsēdētāja, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore Liena Edvardsa: “Ja jāsaka pavisam īsi un pat zināmā mērā “oficiāli”, tad “Fonda Līdzskaņa” organizētās sociāli radošās nometnes ir palīdzība tiem mūziķiem, kuri grūtos dzīves posmos ir “izkrituši” no mūzikas aprites. Palīdzība tādā ziņā, ka palīdz atkal socializēties, satikties ar kolēģiem, mazākā vai lielākā apmērā piedalīties organizētajās aktivitātes, kā arī atgriezties mūzikas radīšanas un spēlēšanas priekā ar citu savu kolēģu palīdzību. Bet mēs visi – mūzikas baudītāji – esam ieguvēji no tā, ka šie mūziķi atgūst savu radošo dzirksti un pašapziņu, tādējādi iepriecinot mūs visus ar savu talantu un meistarību mūzikā,” nometnes ieguvumus mums visiem raksturo Liena Edvardsa.

Te būtu vietā paskaidrot, ka nodibinājums “Fonds Līdzskaņa” ir LaIPA – tātad faktiski pašu mūziķu, izpildītāju un producentu – dibināts labdarības fonds ar mērķi sniegt atbalstu Latvijas mūziķiem, kuri ir saskārušies ar dažādām problēmām, un paši nevar tās atrisināt. Savas darbības laikā nodibinājums ir sniedzis palīdzību vairākiem desmitiem mūziķu un viņu ģimenēm, tostarp mūziķiem, kam palīdzība sniegta atkārtoti. Nodibinājuma atbalstu saņēmuši Dainis Dobelnieks, Sondra Zaļupe, Rolands Balodis–Ūdris, Arnis Mednis, Gunārs Meijers, Valdis Atāls, Harijs Zariņš un daudzi citi Latvijā zināmi mūziķi un viņu ģimenes. “Bet ne jau tikai finanses vien ir svarīgas patiešām nopietnās grūtībās nonākušiem cilvēkiem,” ir pārliecināta Liena Edvardsa, “tāpēc “Fonds Līdzskaņa” jau pirms sešiem gadiem uzsāka sociāli radošo nometņu organizēšanu, kur mūziķi tiekas, runājas, rada dziesmas. Būtībā tas ir princips mūziķi – mūziķiem, proti, tie, kam viss kārtībā, kuri aktīvi koncertē un burtiskā nozīmē atrodas uz skatuves, palīdz tiem, kam konkrētā dzīves mirklī ir problēmas, liekot “izkrist no aprites”,” skaidro “Fonda Līdzskaņa” vadītāja. “Par nometnēm es īsi teiktu tā: mēs vēlamies palīdzēt, neatstājot nelaimē mūsu kolēģus un draugus, kuri ir devuši lielu artavu Latvijas mūzikas nozarei un sabiedrībai.”

Šī gada 8. un 9. augustā, pēc trīs gadu piespiedu pauzes, norisinājās jau ceturtā “Fonda Līdzskaņa” sociāli radošā nometne. Gan šajā, gan divās iepriekšējās radošajās nometnēs ļoti aktīvi piedalījusies dziedātāja Katrīna Dimanta, kuras radītā un izpildītā, vienā no iepriekšējām nometnēm tapusī dziesma “Pipars” ir iekarojusi daudzu klausītāju sirdis. Vņa uzsver: “Kopābūšana un dziesmu radīšana “Fonda Līdzskaņa” nometnēs mūziķiem nav tikai “terapija” vien, tas ir arī reāls un taustāms ieguldījums palīdzības sniegšanā grūtībās nonākušajiem amata brāļiem un māsām: nometnes laikā mūziķi rada kvalitatīvas dziesmas, kuras pēcāk tiktu atskaņotas radiostacijās, publiskās vietās un straumētas, ļaujot par blakustiesībām saņemtajai atlīdzībai nonākt atpakaļ “Fondā Līdzskaņa”, kur tos atkal iegulda palīdzības sniegšanā.”

Šogad nometnē radītas septiņas jaunas dziesmas, kuras, pilnīgi iespējams, jau tuvākajā laikā nonāks radiostaciju apritē. “Tas ir apbrīnojami,” saka viena no nometnes organizētājām, “Fonda Līdzskaņa” projekta vadītāja un LaIPA izpilddirektores vietniece Rūta Doveika. “Faktiski vienas dienas laikā nometnes mūziķu komanda spēj atrast kopīgu ideju, uzrakstīt tekstu, sakomponēt mūziku un ierakstīt ļoti kvalitatīvas un skaistas dziesmas, kuras vēlāk “apčubina” dziesmas radīšanā iesaistītie producenti. Komandās nozīmēto mūziķu sadarbība, iesaistot radīšanas procesā arī palīdzību saņēmušos mūziķus, liecina, ka nometnes mērķi ir sasniegti, jo palīdzība otram jau nav tikai žēlošana vai finansiāls atbalsts, bet arī pielikts plecs, lai palīdzētu piecelties – un to vislabāk var izdarīt tieši šādi: ļaujot atkal noticēt, ka tu vari. Turklāt arī rezultāts ir ļoti jaudīgs!” priecājas Rūta Doveika.

Sociāli radošajās nometnēs blakus mūzikai, kopābūšanai un sarunām vieta vienmēr atradusies arī dažādiem kursiem, sportiskām aktivitātēm un radošajām darbnīcām. Kā ierasts, arī šogad nometnes dalībniekiem tika nodrošinātas papildu aktivitātes: rīti tika sākti ar ķermeņa atmodināšanu un enerģijas iekustināšanu dinamiskās jogas nodarbībās pie treneres Ievas Kušneres, savukārt atgūt mieru un izgatavot kādu prieku līdzņemšanai uz mājām dalībnieki varēja vēja zvanu gatavošanas radošajā darbnīcā kopā ar Sabīni Irbēnu. Par labi paēdušiem vēderiem parūpējās šefpavārs Lauris Aleksejevs, kuru nometnes organizatori mīļi pieskaita “savējo bariņam”, jo gardās Laura gatavotās zupas, pašu cepto maizi, aizraujošos stāstus un ģitārspēli mūziķi ir baudījuši trijās no četrām “Fonda Līdzskaņa” nometnēm. Bet svarīgākais, protams, mūzika un kopīga radīšana. “Fonda Līdzskaņa” vadītāja Liena Edvardsa lepojas, ka šogad nometnē bijuši vairāk nekā 30 mūziķi, palīdzot saviem grūtībās nonākušajiem kolēģiem: “Ir prieks, ka ar katru reizi mūziķu atsaucība un vēlme palīdzēt tikai aug!” Viņai pievienojas mūziķis un komponists, “Fonda Līdzskaņa” valdes loceklis Kārlis Auzāns: “Radošā nometne – tās ir kopējas domas, kopēja vienotības sajūta. Tajā mēs satiekamies un atgādinām viens otram, ka mēs esam.”

“Mūzika ir profesija, kas izdedzina cilvēkus. Lai tu būtu mākslinieks, tev ir jābūt ārpus komforta zonas, un tas ir smags ceļojums,” uzskata producents Kaspars Ansons, viens no nometnes dalībniekiem un “Fonda Līdzskaņa” atbalstītājiem. “Jebkuram mūziķim var gadīties brīdis, kad vajadzīgs atbalsts no apkārtējiem. Tādēļ ir forši, ka ir citi mūziķi, kuri atbalsta šajos grūtajos brīžos.”

“Fonds Līdzskaņa” no sirds pateicas visiem nometnes dalībniekiem, aktivitāšu nodrošinātājiem, uzņēmumiem, kas atbalstīja ar uzkodām un dzērieniem, kā arī LaIPA darbiniekiem – par palīdzību, atbalstu un aizlienētajām mājām, ļaujot nometnei notikt LaIPA birojā.

Protams, “Fonds Līdzskaņa” cer, ka mūziķu sociāli radošo nometņu tradīcija turpināsies, tādēļ fonds jau pavisam drīz – 8. oktobrī – aicina visus mūzikas cienītājus, baudītājus un jebkuru vienkārši aktīvu cilvēku uz jau otro Mūziķu labdarības skrējienu “Pieliec plecu!” apkārt Māras dīķim Rīgā. “Pērn, pirmajā Mūziķu labdarības skrējienā, dalībnieku samaksātā dalības maksa tika pilnībā novirzīta psiholoģiskās palīdzības sniegšanai mūziķiem, kam tāda bija nepieciešama. Šogad mūsu mērķis ir savākt līdzekļus nākamo mūziķu sociāli radošo nometņu organizēšanai,” stāsta Liena Edvardsa. Šogad Mūziķu labdarības skrējiens “Pieliec plecu!” tiek organizēts sadarbībā ar “Radio SWH”. Pieteikties skrējienam var “Fonda Līdzskaņa” mājaslapā lidzskana.lv, veicot mērķziedojumu–reģistrācijas maksu 10 eiro, kuri pilnā apmērā tiks novirzīti mūziķu sociāli radošo nometņu organizēšanai.

“Man “Fonds Līdzskaņa” nozīmē ļoti daudz,” saka mūziķis un komponists Arnis Mednis. “Tāds fonds, kas palīdz mūziķiem, kuriem kaut kāds kreņķis gadījies, ir ļoti derīgs. Mūsdienās tas ir tik vērtīgi, jo cilvēkam viss kaut kas var gadīties.”

Autors: Laila Bēķe, LaIPA

0 Komentāri
Inline Feedbacks
View all comments

Aktualitātes