Alum Alu – Vientuļš eju

Alum Alu – Vientuļš eju

08.08.2023

Šī dziesma ir tradicionāla Ungārijas romu tautasdziesma. Tekstu latviešu valodā atdzejojis Aleksis Uss, un muzikālo aranžējumu veidojuši Aleksis Uss un “Alum Alu”.

Dziesmu ierakstīja un miksēja Lomix Hodila (Ģirts Laumanis), Hodila Records, Valmiera, Latvija. Oriģināli dziesma vēsta par klejotāju, kurš skumst par savu māti, kura ir sasirgusi, un citām savas dzīves neražām. Mūsu dziesmas versijā ir izmantoti tradicionālās mūzikas motīvi, bet B daļa tiek pārveidota par aizraujošu pankroka kreščendo, ar palēninātu līdzdziedāšanas refrēnu.

Rīgas kafejnīcās un dažādos Latvijas festivālos, tādējādi iegūstot atpazīstamību daudzu alternatīvās mūzikas cienītāju vidū. Grupas enerģiskā gypsy-folk-rock žanra uzstāšanās ātri vien izraisa vēlmi kustēties un pievienoties dejas placī pat pirmreizīgiem klausītājiem. Spēlējot gan latviskotas romu tautas dziesmu versijas, gan populārākas balkānu dziesmas, kā arī dziesmas krievu un angļu valodās, Alum Alu veido muzikālu ceļojumu, kas saistīts ar romu tautas un citām diasporām tālu ārpus Austrumeiropas robežām.

Grupas pirmsākumi radās Covid-19 pandēmijas brīvbrīžos, 2020. gadā, kad Alum Alu vokālists/ģitārists Aleksis Uss (ex-Puzzle Circus) un mandolīnists Saimons Čisums (ex-Loreley) satikās uz draudzīgu saspēli bārā, kurā iepriekš bija darbabiedri. Drīz vien saspēles kļuva regulāras un grupai pievienojās bundzinieks Kaupo Ouzurakis (ex-Kailā Patiesība) un basists Aleksejs Povhs. Kopā viņi sāka veidot koncertprogrammu, kas iedvesmota no viņiem mīļām rock’n’roll grupām Gogol Bordello un Goran Bregovič, tai pašā laikā cieņā turot arī romu un Balkānu tautu tradicionālo izpildījumu, ko mācījušies no ansambļiem Kalyi Jag un Ando Drom.

Pēc diviem veiksmīgiem darbības gadiem, kuros Alum Alu pierādīja sevi kā vienu no pārliecinošajiem jaunajiem māksliniekiem Rīgā, grupa nolēma paplašināt savu sastāvu, pievienojot Elīnu Elleri (Saucējas, Banga) kā papildu vokālisti un regulāri sadarbojoties ar ģitāristu Edgaru Jercumu (Dziļi Violets) un violniece Egiju Preisi. 2022. gadā Alum Alu ir spēlējuši koncertus Fontaine’s Gypsy Camp, Liepājā un kulta kafejnīcas Cafe Ļeņingrad noslēguma ballītē, Rīgā, kā arī piedalījušies festivālos Punx Picnic un Latvia Beerfest, un daudzos citos mazāka mēroga koncertos vai festivālos. Decembrī grupa tika uzaicināta piedalīties Radio5.lv labdarības maratonā Dod 5!, līdzās tādiem māksliniekiem kā Prāta Vētra un Tautumeitas.

Dalība šajos pasākumos mudināja uz tālāku plānu – 2023. gada sākumā Alum Alu ir sākuši darbu pie sava debijas albuma sadarbībā ar producentu Ģirtu “Lomix” Laumani ierakstu studijā Hodila Records, Valmierā. 2023. gada 27. maijā izdots albums ar singlu “Ļeņingradas Pagrabā”, debitējot Radio Naba Top 10 otrajā vietā. Alum Alu albumu atbalstīs ar vasaras tūri pa visu Latviju – ar koncertiem Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Sabilē, Ventspilī, Talsos, Jelgavā, un vairāk.

Alum Alu dalībnieki:
Aleksis Uss – balss, akustiskā ģitāra
Saimons Čisums – mandolīna, balss
Elīna Ellere – balss, tamburīns
Aleksejs Povhs – basģitāra
Kaupo Ouzurakis – bungas, perkusijas