Ēnu Kaleidoskops – Nesējs

Ēnu Kaleidoskops – Nesējs

20.12.2016

Vārdi un mūzika: Mārtiņš Links jeb Vārna, “Ēnu kaleidoskopa” muzikālā apdare/aranžējums.
Vārna-balss, ģitāras, perkusijas, bungas
Andrejs Antonovs – bass, balss, perkusijas
Zane Ozola – perkusijas
Signe Ābola -vijole
Klinta Alpa  – čells

Grupas pirmsākumi rodami 2014.gadā, manu Kauņas studiju laikā, Lietuvā, kad, kādā ziemas dienā, uz smagām paģirām radās pirmās ĒK dziesmu idejas (“Sobora ēnā”, “Kaķīšu tētis”, “Vai saule dzīvībai?”, “Zem kaķa spalvas krāsas debesīm”). 2015.gadā, atgriezies Latvijā, izlēmu izveidot grupu, kas spēlētu neofolk/darkfolk stila mūziku, ar kuru tad biju ļoti aizrāvies, un tā tas ir arī līdz šai dienai. Pirmais koncerts notika dzīvoklī Puškina ielā, 2015.gada februārī, ko arī uzskatu par grupas dzimšanas laiku. Toreiz spēlējām divatā, es, un vijolniece Signe Ābola. No pirmatnējā sastāva līdz šim brīdim palicis esmu es un Signe. Laika gaitā grupas sastāvs ļoti mainījies, ir spēlēts gan divu, gan deviņu cilvēku sastāvā. Šobrīd esam septiņi.
Grupas dziesmu tematiku varētu raksturot kā literārās pasakas muzikālā izpildījumā – bieži par pamatu tiek ņemti tēli, tematika no latviešu un pasaules tautu pasakām, mitoloģijas (Egle, zalkšu karaliene, Ciklops, Laumas, Rūķi, Veļi.) Tie nu tiek ielikti pašizdomātās variācijās, cieši nepieturoties pie oriģināla, interpretējot. Grupas nosaukums “Ēnu kaleidoskops” ņemts no tāda paša nosaukuma dziesmas, kur “Ēnu kaleidoskopā turpina mainīties ēnas, satumstot, pārklājoties, veidojot jaunas dzīvības.” Jaunās dzīvības tiek “iepūstas” arī šajos pasaku tēlos, ko izmantojam. Liela loma ĒK dziesmās ir Kaķiem, ir trīs dziesmas tieši par kaķiem (“Kaķīšu tētis”, “Par kaķi, alveju un lielo, vientuļo sauli”, “Zem kaķa spalvas krāsas debesīm”, kā arī citās dziesmās.)

Dziesmu “Nesējs” var tulkot dažādi – sapņu nesējs, cerību nesējs u.c. Tā ir dziesma par sevis pārvarēšanu, uzvarēšanu un tai pat laikā ļaušanos nebeidzamības straumei, jo, lai apjaustu Bezgalības, Nemirstības likumus, vispirms jāpārvar savs laicīgums.