LETTI (pied. Saucējas) – Precību (lūkošanās) dziesma

LETTI (pied. Saucējas) – Precību (lūkošanās) dziesma

10.11.2020

Ilmāra Vektera mūzika.
Vārdi no Latvju Dainām Ilmāra Vektera kompilācijā.

Par lettiem, ap 13. g.s., sauca kādu daļu no iedzīvotājiem, kas apdzīvoja tagadējās Latvijas teritoriju.
Grupa „Letti” spēlē enerģiski melodisku ģitārmūziku, iesaistot tautas mūzikas elementus – melodijas, instrumentus, simbolus. Dziesmu tekstiem izmanto Latvju Dainas, tautas dziesmas, latviešu dižgaru un arī pašu sacerētas vārsmas.
Ar muzikālām intonācijām un latviešu tekstiem grupa cenšas parādīt, atgādināt un izcelt latviešu tautas daili, nolūkā cildināt un stiprināt nacionālo pašlepnumu, pirmkārt, pašiem latviešiem, otrkārt, radīt interesi par latviešu unikalitāti cittautiešiem.
Grupas pamatskanējumu veido 3 (!!!) ritma/solo ģitāras, bass, bungas un vokāls, taču ir gadījumi, kad dziesmas labskanībai tiek pieaicināti tautas mūzikas instrumentu spēles lietpratēji.
„Letti” mūzikā var dzirdēt pazīmes gan no hārdroka, folk metāla, power metāla, gan ģitārroka balādēm, tāpēc pati grupa nenodarbina prātu ar precīzāku muzicēšanas stila definēšanu, atstājot to klausītāju un kritiķu ziņā.

Ierakstā piedalījās tradicionālās dziedāšanas grupa „Saucējas”.
Tā ir 2003. gadā Latvijas Kultūras akadēmijā izveidota tradicionālās dziedāšanas grupa, ar mērķi apgūt un dziedāt tradicionālajā dziedāšanas manierē, kādā tautas dziesmas dziedāja Latvijā pirmskoru periodā.

Dziesma ir par Latvijas vienu no šodienas problēmām – cilvēku aizplūšanu uz ārzemēm.
Caur Latvju Dainu rindām Ilmāra Vektera kompilācijā simboliski tiek uzburta aina, kurā Latvju cilvēks dzīvo un strādā savā tēvzemē, samierinoties ar to, kā ar viņu apietas valdība, politiķi, bankas, dažādu valsts iestāžu ierēdņi, utt., kamēr, vienudien, viņa mērs ir pilns, un viņš pamet mājas, lai dotos pasaulē laimes meklējumos.
Pēc kāda laika, ar nožēlu viņš atskārš, ka „tur” viņu neviens tā īsti negrib.
Vajadzīgas ir tikai viņa zināšanas un darbs, jo „tur” vēl vairāk visu nosaka nauda, alkatība un savtīgās intereses.
Tāpēc, viņš atgriežas mājās, lai arī kādas tās nebūtu, tomēr zināmas un savējās.