Mt. Green un Lou D – Just Chill

Mt. Green un Lou D – Just Chill

14.07.2020

Teksta autori – Roberts Mārtiņš Grīnbergs, Džanērs Jānis Lūsiņš, izpildītāji – Roberts Mārtiņš Grīnbergs, Džanērs Jānis Lūsiņš -, producents un miksētājs -, Reinis Klatenbergs, aranžija – Roberts Mārtiņš Grīnbergs, Reinis Klatenbergs, Džanērs Jānis Lūsiņš

Izpildītājs Mt. Green (īstajā vārdā Roberts Mārtiņš Grīnbergs) ir Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas starptautiskā bakalaurāta audzēknis. Ieguvis muzikālo pamatizglītību Pāvula Jurjāna mūzikas skolā, specializējoties fagotspēlē, un arī mācījies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Viņa draugs Lou D (īstajā vārdā Džanērs Jānis Lūsiņš) ir topošs pianists un pašlaik mācās Pumpuru vidusskolā. Abi jaunieši tikai relatīvi nesen kopā sākuši komponēt, producēt, repot un kopumā pievērsties populārajai mūzikai, jo iepriekš bijuši akadēmiskie mūziķi, lai gan hip-hops, īpaši ārzemju, vienmēr bijis tuvs sirdij. Abiem jau vairākus gadus ir bijusi iedvesma rakstīšanai, un ir krāts materiāls dziesmu vārdiem un idejām instrumentāli. Kā lielākā daļa pusaudžu mūsdienās, arī Roberts un Džanērs, ir pieredzējuši gan kāpumus, gan kritumus. Rakstot dziesmu, abiem ir svarīgi pievērst uzmanību konkrētam konceptam, ko iedvesmojuši afekti ilgākā laika posmā, tādēļ ideāli pie rīmēm un pantiem tiek strādāts vismaz mēnesis. Pats svarīgākais, protams, lai dziesma būtu ar substanci un morāli. Reps abiem šķiet kā perfekts instruments, lai paustu eksistējošas problēmas sabiedrībā un pusaudžu lokā. Tiek atklātas aktuālas dzīves dažkārt skarbās patiesības un sajūtas. Strauji top jauni hip-hopa projekti ar dzīvajiem instrumentiem un sintēzi starp dažādiem mūzikas žanriem.

Dziesmas „Just Chill” rašanās aizsākās jau 2019. gada septembrī, kad Roberts Grīnbergs izrādīja iniciatīvu kopā strādāt ar savu mūzikas skolotāju Reini Klatenbergu, producentu, DJ, reperi un multi-instrumentālistu, sākotnēji skolas projekta ietvaros. Taču abi, tiekoties pat ārpus skolas studijā, pamazām saprata, ka šai dziesmai ir pietiekami liels potenciāls, lai to noslīpētu arī pēc projekta aizstāvēšanas un publicēt. Abi repa panti bija gatavi jau sen pirms Robertam pat ienāca prātā doma tos kādreiz skaitīt dziesmā. Tie radās, kad bija akumulējusies nepatika pret veidu, kā jaunieši mēdz īslaicīgi aizbēgt no problēmām ar nelegālām vielām, tā gada vasaras beigās. Instrumentāls ironiski ir hip-hopa sintēze ar regeju, kas virspusēji šķiet, kā narkotiku glorificēšana. Džanērs Lūsiņš dziesmā tika iesaistīts galīgākās sakritības dēļ, kad nejauši satikās ar Robertu vilcienā uz Rīgu, un, noklausoties dziesmu, izteica konstruktīvu kritiku par to, ka skaņdarbā nav piedziedājums. Tajā dienā Džanērs to ierakstīja, iejūtoties cilvēka iekšējās balss lomā, kas mēģina pielauzt tā vietā, lai rastu risinājumu problēmām, tajās gremdēties. Tā radās sadarbība starp Reini, Robertu un Džanēru. Dziesmā pārsvarā ir dzīvie instrumenti saksafons, flauta, trompete un solo ģitāra, ko ierakstīja gan Reiņa un Roberta draugi un paziņas, gan Reinis pats. Ar aranžiju nodarbojās visa trijotne. Taču ar miksēšanu nodarbojās gan Reinis, gan Edgardo Vertanessian, argentīnietis un operdziedātājas Marinas Rebekas vīrs, kurš, 20 gadus strādājos ASV, ir arī strādājis ar tādiem hip-hopa izpildītājiem kā Jay-Z, Kanye West, Eminem, Drake u.c.