Raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” advokāte, kapelāne un Rīgas Lutera draudzes priekšniece Inese Stankeviča skaidro, kas mūsdienās ir kapelāns, kādi ir viņa uzdevumi un cik liela atbildība tā patiesībā ir. “Cilvēks pats nonāk pie kaut kādām atbildēm – tas ir tas visvērtīgākais uzdevums,” nosaka Stankeviča.
Cilvēki reizēm pat neaizdomājas par tādām lietām, piemēram, kas ir kapelāns mūsdienās un kādi ir viņa uzdevumi, teic raidījuma vadītājs Pauls Timrots. Uz ko Stankeviča paskaidro, ka kapelānu ievirze var būt dažāda: “Ir kapelāns, kas kalpo cietumā, ir kapelāns, kas ir slimnīcā. Es pati esmu izgājusi tādas mācības ar ievirzi, ka tas ir darbs slimnīcā.
Arī vienreiz mēnesī braucu uz Limbažu slimnīcu, pat ne Rīgā, bet braucu uz Limbažiem, satiekos un runāju tur ar pacientiem. Es teiktu tā, ka tā galvenā lieta ir klausīties tā cilvēka dzīvesstāstu, būt klāt, citreiz arī viņš varbūt neko nevar pastāstīt – viņš vienkārši ir tādā stāvoklī, ka neko nevar pastāstīt, bet tomēr viņš vēlas, lai tas cilvēks ir klāt.”
Tāpat kapelāns var būt kā palīgs, lai tiktu pasaukts mācītājs, taču to var, protams, palūgt arī medicīnas darbiniekiem. “Tā lielā lieta ir būt klāt un uzklausīt, jo, esot slimnīcā, mēs jau neārstējam tikai mūsu, nezinu, salauzto roku, sasisto galvu vai vēl kaut ko, bet arī mūsos notiek ļoti lielas tādas garīgas un emocionālas pārmaiņas, un ne vienmēr tieši tā šprice ir palīdzošā,” piebilst kapelāne.
“Arī skatoties gan no savām kolēģēm, gan arī jau no savas pieredzes, ja tas pacients ir kaut kā mierīgāks, apmierinātāks, uzklausītāks, kaut kur pat laimīgāks, viņš arī ir daudz pozitīvāks pret to medicīnas personālu, viņš neliek, kā lai saka, visu laiku stāvēt miera stājā,” viņa turpina. Tomēr, kā kapelānam ir ar atbildību?
“Ir atbildība,” nosaka Stankeviča, “bet drīzāk tas triks ir tajā, ka vērīgi klausīties un sadzirdēt varbūt to – caur klausīšanos un pēc tam tādiem jautājumiem, mēģināt tikt tālāk, kā arī caur šo sarunu, nevis tas, ka es iesaku kaut ko darīt vai nedarīt, tā pavisam vienkārši runājot, bet drīzāk, ka cilvēks pats nonāk pie kaut kādām atbildēm, – tas ir tas visvērtīgākais uzdevums.”
Pilnu raidījumu klausies “Ar dziesmu par dzīvi” ierakstā!