ceturtdiena, 21. novembris
SākumsRadio SWHPrāts izglābs pasauliKuzmins: “Krievijas bruņotie spēki novērtē sekmīgu militāro operāciju pēc līķu skaita”

Kuzmins: “Krievijas bruņotie spēki novērtē sekmīgu militāro operāciju pēc līķu skaita”

Par notikumiem Ukrainā un par veidu, kādā Krievija karo – par to Radio SWH ētera personība Ieva Siliņa sarunājas ar vēsturnieku, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieku Valdi Kuzminu.

Kas šobrīd notiek Ukrainā?

Ukrainā notiek karš ar Krieviju, kurš sākās ne gluži divus gadus atpakaļ, bet kurš sākās jau 2014. gada 20. februārī. Jau 10 gadus ukraiņu tauta ar mainīgiem panākumiem, ar mainīgu intensitāti cīnās pret Krievijas agresiju.

Pēdējos divus gadus notiek tas, ko sauc par pilna apjoma jeb pilna profila agresiju. Tas ir konvencionāls karš ar tūkstošiem tanku, simtiem tūkstošiem karavīru, tūkstošiem līķu, tūkstošiem nogalinātu civiliedzīvotāju un sagrautu pilsētu.

Vai tagadējais Krievijas karš Ukrainā atšķiras no tā, kā karoja 20.gadsimtā?

Ilgu laiku strādājot Aizsardzības akadēmijā un apmācot Latvijas bruņoto spēku topošos virsniekus un instruktorus, lekcijas sāku ar frāzi: “Tagad viss būs pilnīgi savādāk. Karš ir beidzies 80 gadus atpakaļ. Tagad viss būs pēc citiem pamatprincipiem.”

Tomēr, man par lielu pārsteigumu un nožēlu, ir atgriezies ļoti daudz kas no tā, ko es domāju, ka tas nekad neatgriezīsies. Veids, kādā Krievijas bruņotie spēki izmanto savus kājniekus, tā sauktā lielgabalu gaļa. Krievu valodā pat ir tāds apzīmējums, kas tulkojumā nozīmē “gaļas trieciens”, kad kājinieki vienkārši skrien pāri laukam no punkta A uz punktu B. Vai arī mīnu lauku atmīnēšana ar tankiem – tanks brauc un priekšā var redzēt mīnu, bet viņš tāpat brauc virsū un uzsprāgst.

Ļoti vienkāršojot, kara koncepts ir tāds – 90% no visiem zaudējumiem gūst kājinieks. Nav jēgas šo karavīru apmācīt, jo viņš tāpat mirs pirmajās 15 minūtēs. Līdz ar to ir svarīgāk nodrošināt, lai tiek iesūtīti jauni un jauni karavīri, nekavējot laiku uz apmācību. Tas ir tas, ko Krievija darīja Otrajā Pasaules karā un to pašu Krievija tagad dara Ukrainā.

Kādi varētu būt iemesli, kāpēc Krievija piekopj šādu “lielgabalu gaļas” taktiku?

Viens no faktoriem kā Krievijas bruņotie spēki novērtē sekmīgu militāro operāciju ir pēc zaudējumiem, pēc līķu skaita. Ja tev ir pārāk mazi zaudējumi, tu neesi karojis. Tātad, ja tu esi kaut ko sagrābis ar pieciem kritušajiem, bet kaimiņš to pašu sagrāvis ar 15 kritušajiem, tad tu neesi bijis pietiekami varonīgs.

Kā var uzvarēt Krieviju?

Tas noteikti būtu saistīts ar tehnoloģiju izmantošanu – droni, dažādi elektroniskie izlūkošanas līdzekļi, hakošana jeb sistēmu uzlaušana. Reizēm var nostrādāt tādas ļoti sadzīviskas detaļas kā, piemēram, veidot viltus profilus Tinderī. Elektroniskā karadarbība ir sasniegusi tādu līmeni, ka tu vari uztaisīt selfiju un pēc 30 sekundēm saņemt mīnu uz galvas – ir izstrādātas programmas, kas pēc ēnas un tā, kā ēna krīt, var precīzi līdz metram atrast tavu atrašanās vietu un laiku, kad fotogrāfija uzņemta.

Vairāk klausies raidījuma “Pietura vecākiem” ierakstā:

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Sudden Lights ar dziesmu “eldorado” izziņo koncertu Arēnā Rīga

Grupa Sudden Lights ar dziesmu “eldorado”, kas ir jau otrais singls no topošā studijas albuma, izziņo savu līdz šim lielāko koncertu Arēnā Rīga nākamā...

Noslēdzies “Natura 2000” jubilejas fotokonkurss

Noslēdzies fotokonkurss “Natura 2000 – Latvijas dabas dižvietas”, kas tika rīkots par godu "Natura 2000" teritoriju izveides divdesmitgadei Latvijā....

POPULĀRĀKIE