Par notikumiem Ukrainā un par iemesliem, kāpēc Krievija iebruka Ukrainā – par to Radio SWH ētera personība Ieva Siliņa sarunājas ar vēsturnieku, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieku Valdi Kuzminu.
Kādēļ Krievija uzbruka Ukrainai?
Šeit var noteikti atsaukties uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina neseno interviju ASV žurnālistam Takeram Karlsonam, kur viņš apmēram divu stundu laikā pastāstīja savu versiju, kāpēc viņš pieņēma lēmumu par iebrukumu Ukrainā. Un kas ir ļoti svarīgi, ka šajā intervijā pirmās 20 minūtes viņš atkāpās uz vēsturi, ja nemaldos, uz 1862. gadu, kas Takera Kalsona kungam bija liels pārsteigums. Jo nu varēja arī uz kaut kādu nieka ledus laikmetu atkāpties un vēl tik tālu sākt. Bet kas ir ļoti svarīgi – Vladimiram Putinam vēsture ir neatņemama politikas sastāvdaļa.
Vladimirs Putins uzskata, ka bijušās Krievijas impērijas teritorija ir neatņemama Krievijas interešu sfēras zona, kurā viņiem ir īpašas tiesības. Un tieši bijušās Krievijas impērijas teritorija, nevis bijušās PSRS teritorija. Katrs mēģinājums šīs īpašās tiesības samazināt jeb pilnībā likvidēt Putina uzskatā ir drauds Krievijas nacionālajai drošībai. Piemēram, Latvija iestājas NATO un mūs ir sarežģītāk ietekmēt – tas pēc Putina uzskatiem ir drauds Krievijai.
Putins gandrīz vienmēr ir izvēlējies to vēstures periodu, kas viņam pašam īpaši patīk.
Viņš ne tikai izvēlas vēstures periodu, bet viņš izvēlās arī kritērijus, kā šo vēsturi vērtēt. Priekš viduslaikiem viņš izvēlas vienus kritērijus, tad priekš tiem laikiem šos kritērijus un tos kritērijus.
Vladimirs Putins nepabeigtu Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes pirmo kursu, jo šādā veidā, izmantojot vēstures avotus, tos interpretējot un manipulējot, kā un kur viņš vēlas, tas būtu vienkārši pirmais semestris un tad – uz redzēšanos.
Krievijai nebūtu ar ko lepoties un uz ko pretendēt?
No Krievijas 20. gadsimta vēstures vienīgais, ar ko viņi var lepoties un ar ko viņi lepojas, ir uzvara Otrajā pasaules karā jeb, kā viņi to sauc, Lielajā Tēvijas karā. Tas ir apmēram 25 gadu process, kurā tiek kultivēts kara kults, uzvaras kults, kurš novedis pie tā, ko mēs redzam Ukrainā. Vienkāršie Krievijas iedzīvotāji uzskata, ka neatņemama patriotu sastāvdaļa ir kādu uzvarēt, kādu nogalināt, kaut ko iekarot. Tas ir nepieņemami mūsdienu Rietumeiropas sabiedrībai.
Pirms 200 gadiem tas tika uzskatīts par vispārpieņemtu – jo vairāk citu zemju ir iekarots, jo impērija ir labāka kā valsts. Vladimirs Putins ir palicis šajā impēriskuma izpausmju vēsturiskajā posmā. Un arī daļa no Krievijas sabiedrības uzskata, ka iekarošana ir neatņemama valsts sastāvdaļa.
Vairāk klausies raidījuma “Prāts izglābs pasauli” ierakstā: