trešdiena, 22. janvāris
SākumsRadio SWHPrāts izglābs pasauliVai STEM izglītību var sākt jau bērnudārzā?

Vai STEM izglītību var sākt jau bērnudārzā?

Laikā, kad tehnoloģijas pārņem teju visas nozares, arvien aktuālākas kļūst STEM jomas – dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika. Kādas ir STEM aktualitātes un kā mums Latvijā ar tā klājas? Par to raidījumā “Prāts izglābs pasauli” Ievai Siliņai stāsta RTU rektors Tālis Juhna.

Ieva Siliņa: Kāpēc STEM tieši tagad ir tik aktuāls??

Tālis Juhna: Tas ir saistīts ar pasaules un arī Latvijas attīstības līmeni un to, ka tehnoloģijas pārņem ļoti daudzas industrijas. Attīstību nākotnē noteiks inovācijas un tehnoloģijas, tāpēc ir jautājums – kā mēs varam attīstīt industriju, kas vairāk vērsta uz tehnoloģiju radīšanu? Kādi ir mūsu absolventi un vai mums viņu pietiek? Mēs izjūtam inženieru iztrūkumu un tas mums kā RTU ir ļoti aktuāli, tāpēc esam iesaistījušies daudzās aktivitātēs ne tikai universitātē, bet jau sākot ar bērnudārziem, mēģinot ieinteresēt mazos ķiparus, lai viņi sāk interesēties par STEM.

Ieva Siliņa: Tad jau sanāk, ka faktiski bez STEM vairs nemaz nevarēs iztikt?

Tālis Juhna: Precīzi. Ja agrāk teica, ka ir bagātie un nabagie, tad tagad būs tā, ka vai nu tu veido un māki lietot tehnoloģijas, vai arī tu esi tajā pusē, kuriem īpaši neveiksies. Ar tehnoloģiju lietošanu es, protams, saprotu ne tikai TikToku. Digitālās prasmes būs vajadzīgas jebkuram – ne tikai inženieriem, bet arī humanitārajā jomā strādājošajiem, valsts pārvaldē, mākslā – tur visur šīs tehnoloģiju lietošanas prasmes būs aizvien vairāk nepieciešamas.

Parasti, kad runā par STEM, manuprāt, mēs tā vienpusēji runājam tikai par loģiku un analītiskām prasmēm. Bet ļoti būtiska lieta, jo mēs attīstām universitātē, ir tieši problēmu risināšana. Tas ir tas, ko STEM dod – ka tu pēc būtības saproti, kā sistēma strādā un nosacīti redzi tādos kā modeļos un algoritmos, kā lietas strādā. Arī sociums, cilvēkvide un politiskā vide, kā viņi strādā. Tu izvirzi kaut kādas hipotēzes, pārbaudi tās un tādā veidā vari prognozēt un spēt risināt kompleksas problēmas. To sauc par problēmu risināšanas prasmi un tas nav tas pats kā tāda tīri formāla loģika.

Ieva Siliņa: Tu pats esi arī Gada Rīdzinieks 2023. Esi dzimis un audzis Rīgā? Un ko esi devis šai pilsētai atpakaļ?

Tālis Juhna: Jā, esmu dzimis un audzis Rīgā un tā ir mana pilsēta. Devis esmu ar savām aktivitātēm zinātnē un studentu sagatavošanā, tā sakot, esmu piegādājis kvalitatīvu studentu materiālu. Arī no pētniecības viedokļa – mana joma vairāk ir saistīta ar ūdens pētniecību, daudz un dažādi pētījumi ir veikti Rīgas ūdensapgādes sistēmā. Pateicoties tam, ka mana pētniecības grupa ir darbojusies šajā jomā, ir veikti arī daudzi uzlabojumi.

Vairāk klausies raidījuma ierakstā:

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Stress, trauksme, skumjas, dusmas un skaudība – kas slēpjas aiz šīm sajūtām

Nereti uz jautājumu: “Kā tu jūties?” Atbildam: “Slikti.” Kas slēpjas aiz šī vārda un kādas ir biežākas sajūtas, ko cilvēki izjūt, kad jūtas slikti,...

POPULĀRĀKIE