Kā digitālais laikmets ir mainījis mūsu ikdienu? Kā dzīvot skaistu un jēgpilnu dzīvi digitālajā laikmetā? Kā veidot veselīgus digitālos paradumus? Par to raidījumā “Prāts izglābs pasauli” Ievai Siliņai stāsta Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes profesore, dižpārdokļa “Digitālā bērnība” autore Zanda Rubene.
Vai tehnoloģijas ir izmainījušas arī tavu dzīvi?
Protams, es taču dzīvoju tepat, kur visi pārējie. Man patīk sociālie mediji, man patīk skrollēt sociālos tīklus un izmantot tehnoloģijas. Es esmu tas cilvēks, kurš skatās televizoru un, kamēr ir reklāma, paskatās ātri internetu. Te ir tāds sarežģīts jautājums par multitāskingu, vai tāds vispār ir iespējams, vai mūsu smadzenes to ņem pretī. Jo būtībā uzmanības sadalīšana noved pie tā, ka tā uzmanība nevienā šajā informācijas avotā nav pilnīga.
Mums arī mainās paradums, kā mēs uztveram informāciju – tas mainās uz īsāku laiku, uz virspusējāku un varbūt ne tik padziļinātu koncentrēšanos uz informāciju. Varbūt tu pati esi pamanījusi – ja tu esi visu dienu sēdējusi medijos vai internetā un pēc tam paņem drukātu grāmatu, tad smadzenēs notiek tāda kā pārslēgšanās. Sākumā pirmos teikumus mēs lasām kā burtus, bet īsti tā kā nejūtam, kas tur sekos, kas tur ir rakstīts. Un tad notiek pārslēgšanās, cilvēks ieiet garšā un tad jau viss atkal ir labi.
Ir kādi dati par to, cik daudz mēs tagad lietojam tehnoloģijas?
Šādus pētījumus veic mobilo sakaru operatori. Gan Latvijā, gan arī ārvalstīs viņi nemēģina cilvēkus nozombēt un padarīt par pēc iespējas vairāk tehnoloģijas izmantojošiem, bet mēģinu tā reāli skatīties, kur ir par daudz un kas un kā. Viens no mūsu mobilo sakaru operatoriem 2022. gada beigās pasūtīja pētījumu par viedtālruņa izmantošanu, jo faktiski viedtālrunis ir tāda kā svarīgākā tehnoloģija, kas mums šobrīd ir aiz tā vienkāršā iemesla, ka tas ikvienam no klausītājiem šobrīd ir rokas stiepiena attālumā.
Šis pētījums par viedtālruņiem liecināja, ka Latvija ir tāda interesanta valsts, kurā viedtālruņi ir visiem darbspējīgajiem cilvēkiem. Respondenti bija vecumā no 18 līdz 60 gadiem un 99% no tiem ir viedtālrunis ar internetu pieslēgumu.
Vairāk klausies raidījuma ierakstā: