Vai uz citām planētām ir atrodamas dzīvības formas un vai tās varētu arī līdzināties mums, cilvēkiem, – tie ir jautājumi, kas nomoka daudzu prātus. Raidījumā “Prāts izglābs pasauli” Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) tenūrprofesors un kosmosa pētnieks Andris Slavinskis dalās savās pārdomās citplanētiešu jautājumā.
“Par citu dzīvību ir ļoti interesanti runāt un domāt, jo, pirmkārt, jau mēs nezinām, vai dzīvība citur pastāv, bet mēs zinām to, ka citām zvaigznēm ir planētas, un mēs zinām, ka dažas no šīm planētām, ko mēs esam atraduši, uz tām ir līdzīgi apstākļi kā uz Zemes. Vai tas nozīmē, ka tur ir dzīvība?” aizdomājas kosmosa pētnieks.
“Mēs nezinām,” viņš turpina, “bet mēs tagad varam domāt par to, kādos citos vai nedaudz citādākos apstākļos dzīvība varētu attīstīties, un tad mēs vēl varam domāt, kā tas ir saistīts ar tiem notikumiem, kas notiek šobrīd uz Zemes, jo ir skaidrs, ka, parādoties nedaudz vairāk kaut kādai gāzei atmosfērā, mūsu apstākļi mainās.”
Kā piemēru Slavinskis nosauc šī brīža ziemu, kas ir karstākā savā vēsturē: “Principā šobrīd notiek kaut kāds bioloģisks eksperiments uz Zemes, kā mēs pārdzīvojam izmaiņas. Savukārt Visums ir vienkārši tāda kā laboratorija, kur mēs varam dabūt nedaudz datus, bet par ļoti dažādām vidēm.”
Vai tas varētu nozīmēt, ka filmās redzētie citplanētieši, kas līdzinās mums, neeksistē un šī dzīvība, ja vispār eksistē, varētu būt citādāka izskata, formas, uzvedības? “Es būtu muļķis, ja teiktu, ka varu atbildēt uz šo jautājumu. Pirmkārt, mēs esam uz organiskās ķīmijas bāzēta dzīvība. Ogleklis ir centrāls atoms mūsu eksistencē,” skaidro tenūrprofesors.
“Dzīves formas var būt noteikti visdažādākās,” viņš turpina, “Tas, kā izskatāmies mēs, kā cilvēki un kā zīdītāji, nu, tas pats par sevi mums ir īpaši, bet tai pašā laikā, ja mēs ieskatāmies jūrā, mēs ieraugām pavisam citu pasauli, kurā radības var tikt uz priekšu, kā medūzas, kustinot visu ķermeni.
Mēs varbūt domājam – tās nav neko inteliģentas dzīvības formas, bet mēs arī nezinām, kā dzīvība, ja tā ir attīstījusies kaut kur citur, tieši kādu ceļu tā ieņēma, un varbūt tā ir dzīvība, kas joprojām eksistē, varbūt tā ir inteliģenta dzīvība, kura joprojām eksistē okeānā. Tas arī ir iespējams.”