ceturtdiena, 16. janvāris
SākumsSabiedrībaZirnekļa tīkla princips jeb Kā krīzes gadījumā darbosies interneta sakari

Zirnekļa tīkla princips jeb Kā krīzes gadījumā darbosies interneta sakari

Kara apdraudējuma vai citas krīzes gadījumā – kā darbosies interneta sakari, bez kuriem savu dzīvi nevar iedomāties liela daļa cilvēku? Atbildi raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” rod Latvijas digitālās infrastruktūras mugurkaula vadītājs un uzņēmuma “Tet” galvenais izpilddirektors Uldis Tatarčuks.

Mobilajiem sakariem ir šūnu princips, taču kā internets darbosies, ja kāds to dažādu iemeslu dēļ pārraus? “Laikam vieglākais skaidrojums būtu – tas ir būvēts kā zirnekļa tīkls. Ja tu pārrauj vienu diedziņu, sakari iet pa otru pusi un atnāk pa apli. To ir ļoti grūti fiziski iznīcināt,” paskaidro Tatarčuks, “To pierāda arī tas, ko mēs skatāmies Ukrainā, runājam arī ar Ukrainas šīs nozares speciālistiem, kā viņi ar to cīnās.”

Viņš turpina: “Paši drošākie ir tie, kas ir kabeļi zem zemes, – tos visgrūtāk iznīcināt, tos mēs spējam atjaunot un, protams, tādā veidā tā infrastruktūras noturība tiek nodrošināta.” Būtībā, ja kāds vēlas pārraut visu interneta tīklu, tad izdosies pārraut tikai vienu saitīti starp diviem tīkla elementiem.

“Mēs ļoti plānveidīgi strādājam, lai mums būtu vairāki savienojumi. Mēs izmantojam gan arī šos kabeļus pa jūru, gan mums ir vairāki pieslēgumi uz Igauniju, vairāki pieslēgumi uz Lietuvu,” norāda “Tet” vadītājs, “Mēs jau laicīgi skatāmies, kā mēs varam to drošību veidot, lai nebūtu tāds “single point of failure” vai viens punkts, kurā daudz kas apstājas.”

Arī raidījuma vadītājs Pauls Timrots uzskata, ka iepriekš diskutētā tēma par “Tet” un Latvijas Mobila Telefona (LMT) apvienošanos varētu ļaut labāk pieskatīt sakarus krīzes gadījumā, minot piemēru par neseno drona ielidošanu Latvijas teritorijā, kad komunikācija nevedās tik labi.

“Tā ir tā sadarbība starp daudzām, daudzām infrastruktūrām – starp militāristiem, starp civilajiem, un tāpēc mēs tos darbības nepārtrauktības plānus kopā arī veidojam – tur pie viena galda ir gan mobilie, gan fiksētie operatori, gan ugunsdzēsēji, gan ātrā palīdzība, gan Iekšlietu ministrija un tā tālāk,” stāsta Tatarčuks, “Es domāju, ka mēs Latvijā nemaz neesam tik bēdīgā situācijā šobrīd. Paskaties, mūsu kiberzemessargi uzvarēja tajā “Locked Shields” sacensībā – tas arī demonstrē mūsu spējas.”

Pilnu raidījumu “Ar dziesmu par dzīvi” klausies ierakstā!

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Mūsdienu filmu festivāla “Lācis, lauva un zars” prezentācija

Pirmdien, 13.janvārī, kinoteātrī "Splendid Palace" notiks Mūsdienu kino festivāla "Lācis, lauva un zars" (17.-26.01.) prezentācija, kurā piedalīsies festivāla organizētāja Giedre Krikščūnaite, kinoteātra "Splendid Palace"...

Ukraina, spēju stiprināšana un tehnoloģijas – topošais NBS komandieris Pudāns nosauc NATO izaicinājumus

Raidījumā “Alianses divas desmitgades: Latvijas ceļš kopā ar NATO” topošais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris, kurš amatā stāsies 2025....

POPULĀRĀKIE