Ventspils muzejs ieguvis 1. vietu konkursa “Reģionu zvaigznes 2024” kategorijā “Iedzīvotājiem tuvāka Eiropa”. Balva piešķirta par Eiropas Reģionu attīstības fonda finansēto projektu “Ziemeļkurzemes kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšana, eksponēšana un tūrisma piedāvājuma attīstība”, informēja muzejā.
Projekts sadarbībā ar Ventspils un Talsu novadiem un Jūrkalnes Romas katoļu draudzi tika īstenots plašā teritorijā – Kolka, Dundaga, Tārgale, Jūrkalne un Ventspils, veicinot ekonomisko, sociālo un teritoriālo kohēziju.
Projektā īstenotās aktivitātes veiksmīgi nojauc ierasto uzsvaru uz lielāko pilsētu attīstību. Izbūvēts velosipēdistu celiņš Ventspils novada teritorijā, gājēju un velosipēdistu tilts pār Irbes upi, aprīkots Kolkas lībiešu saieta nams, Dundagas pilī atjaunota ceremoniju zāle un citas telpas, Jūrkalnē uzbūvēta dabas koncertzāle un veikti ieguldījumi Jūrkalnes Romas katoļu baznīcas atjaunošanā. Ventspils muzejs šī nozīmīgā projekta ietvaros Ventspilī, Dienvidrietumu rajonā, veicis infrastruktūras izbūvi pelēkās kāpas sasniedzamībai un dabas mantojuma aizsardzībai, un pats apjomīgākais šī projekta rezultāts ir Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja jaunās ēkas būvniecība un ekspozīcijas izveide.
Piejūras brīvdabas muzeja daudzfunkcionālajā ēkā, kas apmeklētājiem durvis vēra šā gada aprīlī, ir ierīkotas modernas restaurācijas laboratorijas, krājuma telpas, muzeja darbinieku darba telpas un jaunā interaktīvā ekspozīcija “Pie jūras un zemēm: Ziemeļkurzemes tradicionālais dzīvesveids 19.–20. gs. Ziemeļkurzemes daba”. Mūsdienīgais ēkas veidols un interjers ir nozīmīga inovācija tūrisma objekta pievilcībā, turklāt šāds moderns muzeja tēls akcentē kultūras mantojuma nozīmību sabiedrības vērtējumā.
Savukārt pelēkās kāpas sasniedzamības un dabas mantojuma aizsardzības infrastruktūrā izbūvētās pastaigu laipas ar soliņiem un pievilcīgais ūdenslīnijas tuvums ir mūsdienīgs pilsētvides un dabas zonas simbiozes risinājums, kas paplašina saudzīgo dabas ietekmi uz urbāno vidi.
Projekta finansiālo ilgtspēju nodrošina gan jaunradītās darba vietas objektos, gan pieredzējušie un ilggadīgie darbinieki, kā arī ilggadējā praksē izveidotie saimniekošanas principi. Jaunizveidotajos tūrisma objektos finansiālo ilgtspēju nodrošina daudzveidīgi finansējuma avoti: piemēram, valsts un pašvaldību dotācijas, investīcijas no privātiem uzņēmumiem un starptautiskajiem fondiem, kas samazina atkarību no viena avota.
“Reģionu zvaigznes” ir konkurss, kuru rīko Finanšu ministrija.
Projektu ”Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sagatavoto saturu atbild laikraksts ”Kurzemes Vārds”.