Raidījumā “Zaļais stūris” Māris Olte, Jānis Kļaviņš un Māris Resnis no piedzīvojumu organizācijas “Lūzumpunkts” diskutē par terapiju dabā un vairāk par to, kā daba ļauj sajust savu iekšējo stāvokli, ņemot vērā, ka pēdējos laikos urbanizētā vide daudziem cilvēkiem likusi laimi meklēt ārējās jeb materiālās lietās. Savukārt daba ir tā, kas ļauj atgriezties pie sevis.
“Liekas, ka pēdējos laikos šī urbanizētā vide faktiski likusi cilvēkiem laimi meklēt ārējās, materiālās lietās. Savukārt mēs zinām, ka laime tomēr ir iekšējais stāvoklis. Man liekas, tieši tas dabas moments paver vaļā – sajust to savu iekšējo stāvokli,” pārdomās dalās Kļaviņš. “Kā es saku – stirnām vienalga ar kādu mašīnu tu brauc!” pievienojas Resnis.
“Es pilnīgi piekrītu, jo īstenībā, negribu teikt, ka tu esi dabā kails, bet principā dabai ir vienalga uz visu. Tai ir svarīgi – kā tu rīkojies un kas tu esi, jo, piemēram, kalnu pārgājienos vai meža pārgājienos principā vienalga, kāds tu esi pēc profesijas vai kāds tev statuss sabiedrībā. Ja tu esi foršs, tu esi foršs, un visi tevi arī ciena vai respektē, tāpat arī daba,” viņš turpina.
“Nevari būt sudabrālis,” piebilst Olte, kurš arī novērojis, ka pēdējos gados cilvēce gājusi uz priekšu jautājumā par empātiju attiecībā pret dzīvniekiem un citiem organismiem. “Dabā tu esi pateicīgs,” noteic Resnis un uzsver apbrīnu, kas rodas no dažādiem momentiem dabā, “līdz ar to tu sāc vairāk respektēt, ko tev daba dod vai kas dabā ir.”
Viņš arī ir aizdomājies, kas ir lielākie mēslotāji dabā, – tie nav pārgājienā gājēji vai mednieki, jo tās ir viņu mājas, tie vairāk ir atpūtnieki: “Tā ir tava vide, tas respekts un apbrīns, ka daba ir lielāka par tevi, tā ir brīnišķīgāka un skaistāka, līdz ar to rodas tas, par ko apzinātības kursos runā, – pateicība.”
“Tu esi laimīgs, kad saule spīd caur eglēm, un tu vari apsēsties un vienkārši pasildīt seju,” aizdomājas Resnis, “tu vari sajusties laimīgs, lai cik tev dzīvē grūti. Tāds skaists dabas skats, saule un silts, tagad pavasaris nāk – tā ir tā sajūta, ko tu noķer. Cilvēki civilizācijā ir aizgājuši meklēt tajās dārgajās lietās vai kaut kādās ārišķīgās.
Īstenībā iekšēji viņi atkal sastopas dabā, un tur ir arī tas faktors, ko es vienmēr saku, ka cilvēki ir patiesi pret sevi dabā, ne tikai pret citiem. Viņi arī iekšēji saprot – ja viņam ir auksti, tad ir auksti. Tad es saku – atgriešanās pie pamatiem vai atgriešanās pie sevis.”
Pilnu raidījumu “Zaļais stūris” klausies ierakstā!