trešdiena, 22. janvāris
SākumsDaba un tūrismsTiks veicināta izpratne par ainavām. Kuras ir Latvijas nacionālā līmeņa ainavas?

Tiks veicināta izpratne par ainavām. Kuras ir Latvijas nacionālā līmeņa ainavas?

Šoreiz raidījumā “Dabnīca” saruna par to, kā Latvijā tuvākajos 4 gados iecerēts veicināt izpratni un zināšanas par tādu lietu kā ainava. Par to pastāstīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas politikas nodaļas vadītāja Kristīne Kedo.

Marta nogalē valdībā tika pieņemts ainavu politikas ieviešanas plāns laika posmam no šī gada līdz 2027. gadam. Kādēļ tāds plāns ir nepieciešams un ko tas īsti paredz?

Par ainavu kā dzīves telpas pamatu runā jau sen. Latvijā kopš neatkarības atgūšanas par to runā vairāk gan lauksaimniecības un mežsaimniecības kontekstā, kas ir mūsu nacionālās bagātības. Bet Eiropas līmenī 2000. gadā tika pieņemta Eiropas konvencija, kura piešķir šim visam kopumam vēl arī cilvēka dimensiju, jo nekas nav tik subjektīvs kā ainavas kvalitāte. Skatoties uz ainavu, mēs runājam par to, ko mēs redzam, un katram cilvēkam vizuālā uztver atšķiras attiecīgi pēc viņa paša personīgās pieredzes, bērnības atmiņām, audzināšanas un ļoti daudz dažādiem individuāliem un personīgiem aspektiem. Vienam patīk zaļas pļavas, otram patīk meži, un trešajam patīk debesskrāpji.

Latvijā ainavu konvenciju ratificēja 2007. gadā un tad mēs sākām pirmo posmu mērķtiecīgas ainavu pārvaldības uzlabošanā. 2013. gadā tika pieņemtas ainavu politikas pamatnostādnes, kur mēs nodefinējām galvenās lietas, uz ko mēs fokusējamies.

Ko šajos 4 gados plānots darīt un kādam mērķim vajadzētu būt sasniegtam 2027. gadā?

Pamatnostādnēs bija paredzēts, ka mēs veiksim visas Latvijas ainavu novērtējumu pēc ainavu ekoloģiskajiem principiem, lai nacionālā līmenī noteiktu, kas mums Latvijā ir tiešām unikāls, ko mums ir jāaizsargā un jāattīsta. No 2020. – 2023. gadam bija valsts pētījumu programma Ilgtspējīga teritoriju attīstība un zemes resursu izmantošana, kur liels ekspertu pulks veica nacionālo ainavu novērtējumu un sagatavoja pirmos priekšlikumus tieši par šīm nacionāli ainaviska vērtīgajām teritorijām. Šī pētījuma metodika bija ļoti sarežģīts pasākumu komplekss, kurā tika izvērtētas ekoloģiskās un kultūrvēsturiskās kvalitātes, kā arī tika iesaistīta sabiedrība dažāda veida aptaujās un pasākumos.

Jaunais ainavu plāns līdz 2027. gadam paredz, ka mēs izveidosim ainavu pārvaldības koordinācijas padomi, kurai plāna īstenošanas laikā ir paredzēts vienoties par nacionālas nozīmes ainaviski vērtīgām teritorijām. Nosakot šādas teritoriju, kopā ar iesaistītajiem ekspertiem tiks noteikti katras ainavas kvalitātes mērķi un tas, ko mēs gribam šeit sasniegt vai attīstīt. Un tad atbilstoši šiem mērķiem pašvaldības varēs plānot atbilstošus pasākumus.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Volejbolists Fokerots uzskata, ka pārinieks Pļaviņš tik drīz karjeru vēl nenoslēgs

Pldumales volejbolistu duets – Mārtiņš Pļaviņš un Kristians Fokerots pirms laika pārsteidza daudzus, izcīnot Eiropas čempionu titulu. Tomēr ne tikai divu olimpisko čempionu apspēlēšana...

Nestāstīsim bērniem pekstiņus jeb Kas ir tukšie draudi un kāpēc tie nestrādā

“Ja tu nebeigsi kliegt, tūliņ iesim prom!” – nereti vecāki izmanto šāda veida frāzes, kas patiesībā tiek izpildītas samērā...

POPULĀRĀKIE