Pēc pāris dienām, 23. martā, atzīmēsim Zemes stundu – akciju, kas jau 18. reizi notiek visā pasaulē, tostarp arī Latvijā. Lai plašāk parunātu gan par šīs akcijas vēsturi, gan par tiem akcentiem, kas tiek likti šogad Zemes stundā, raidījums “Dabnīca” uz sarunu aicināja Pasaules Dabas fonda klimata programmas vadītāju Katrīnu Madaru Statgali.
Vai vari pastāstīt vairāk par Zemes stundas vēsturi? Kā vispār šī ideja ir radusies?
Kā jau visām lielām idejām un veiksmīgām idejām, arī šai sākums varbūt nav bijis domāts tik globāls. Tas sākās 2007. gadā Sidnejā ar to, ka cilvēki gribēja pievērst uzmanību valdībai uz to, ka viņiem interesē un viņus uztrauc klimata pārmaiņas, jo tajā laikā valdība bija diezgan skeptiska par to. Aptuveni divi miljoni cilvēku Sidnejā vienojās un uz vienu stundu izslēdza savās mājās gaismas, lai pievērstu uzmanību. Tā bija tik veiksmīga akcija, ka ar nākamo gadu tas aizgāja plašāk un to pārņēma globāli visa pasaule.
Kā šobrīd Latvijā ir attīstījusies šī akcija? Cik plaša tā ir kļuvusi?
Latvijā arī tas notiek diezgan plaši. Protams, mums ir grūti pateikt konkrētu cilvēku skaitu, taču redzams ir tas, ka cilvēkiem tas interesē un ka daudzi cilvēki piedalās. Arī visādi lielie objekti – gan Vanšu tilts, gan opera, gan citas lielās ēkas tiek izslēgtas, un mediji par to ziņo.
Arī pašvaldībām ir interese un tiek rīkoti lielāki vai mazāki pasākumi. Restorāni piedāvā īpašas ēdienkartes tajā laikā, vakariņas sveču gaismā. Ir arī bijis, ka notiek jogas nodarbības tumsā un meditācijas tumsā. Katrs atrod to savu veidu, kā piedalīties un kā šo stundu pavadīt.
Cik plaša šī akcija ir kļuvusi globālā mērogā? Ir zināms, cik valstis iesaistās?
Šobrīd tās ir 190 valstis, kas iesaistās, un vairāki miljoni cilvēku. Pagājušajā gadā Pasaules Dabas fonds sāka stundu skaitīšanu kā stundu banku, kur cilvēki var iet tiešsaistē un atzīmēt, ko viņi šajā stundā dara, kā viņi šo stundu pavada un kā viņi velta Zemei šo stundu. Mērķis bija sasniegt vismaz 60 000 atzīmētās stundas un pagājušajā gadā tas tika pārspēja un savas stundas bija atzīmējuši 140 000 cilvēki.
Katru gadu Zemes stundas akcijas laikā kāds jautājums vai problēma tiek akcentēts. Kas ir tas, kas šogad tiks izcelts?
Šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, fokuss ir uz to, ka mēs veltām stundu Zemei. Nevis vienkārši izslēdzam gaismu, lai parādītu savu nostāju, bet tieši ar kaut kādu savu darbību – vai tas būtu, ka mēs ejam stundu pārgājienā, vai mēs ēdam sezonālus produktus vai skatāmies kādu dokumentāla filma par dabu.