Raidījumā “Pietura vecākiem” šajā reizē “Centra ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis atbild uz klausītāja jautājumu par to, kā rīkoties, ja tēta jaunajai partnerei nevedas tuvas attiecības ar bērniem no iepriekšējām saistībām. “Tad, kad mēs izvēlamies to otru partneri, mums nav pienākums mīlēt ne viņa suņus, ne kaķus, ne arī bērnus,” par sarežģīto tēmu teic Oliņa.
Situācija ir sekojoša, ka tēvam ir divi bērni no iepriekšējām attiecībām, taču tagad izveidojušās jaunas saistības ar citu sievieti. Pāris dzīvo kopā, un bērni bieži viesojas pie tēta. Tomēr jaunajai partnerei īsti nevedas attiecību veidošana ar šiem bērniem. Par to ir runāts un mēģināts jautājumu risināt, taču situācija turpina “karāties gaisā”, klausītāja jautājumu ieskicē Rubenis.
Diemžēl šajā situācija ir daudz nezināmo, nosaka Oliņa, piemēram, kādas attiecības pašam tētim ir ar bijušo partneri, cik jūtīga ir tā tēma, cik labvēlīgi iepriekšējās attiecības ir beigušās un kā tā tēma vispār tiek uztverta. “Es gribētu no tāda aspekta parunāt, ka tad, kad mēs izvēlamies to otru partneri, mums nav pienākums mīlēt ne viņa suņus, ne kaķus, ne arī bērnus,” viņa skaidro.
“Ir vērtīgi varbūt saprast, pieņemt to sajūtu, ka šis te sociāli uzliktais – tāds pamātes pienākums, ka viņu kaut kā tam partnerim, kurš ir šo bērnu bioloģiskais tēvs, – viņu noņemt nost,” turpina izglītības trenere, “Partneris izjūt tādu kā pienākumu, ka man ir jākļūst šai te kaut kādai svarīgai figūrai, bet es dabīgi to neizjūtu, kā rezultātā mums ir tāda buksēšanās. Arī bērniem no vienas puses ir būtiski noņemt to sajūtu.”
Viens no ieteikumiem ir aprunāties ar šā brīža partneri, sakot, ka tas nav viņas pienākums veidot siltas attiecības, taču tas arī nenozīmē, ka tās nevar būt kādas tehniskas aktivitātes.
“Paplašinātās ģimenes locekļa dalībnieks – viņš var arī tehniski, nezinu, paēdināt, izvēlēties drēbes un tā tālāk,” skaidro Oliņa. Neuzliekot papildus emocionālo komponenti, tālāk var vērot, vai attiecības veidojas dziļākas.
“Jautājums arī, no kā tas tā veidojas? Tas arī ir ļoti svarīgs jautājums, jo, ja tiešām tā ir kaut kāda vēl neiepazīšana, vēl lēnām kaut kā tās lomas meklēšana, vai arī tā ir tāda ļoti konkrēta atbilde – nē, šī te nav tā loma, kas man ir nepieciešama, un to es nevēlos. Tur varbūt jau pat parādās brīžiem kāda pasīvā agresivitāte vai kādas citas lietas,” aizdomāties aicina Rubenis. Uz ko Oliņa iesaka arī iedot bērniem labvēlīgo līniju, piemēram, jaunajai partnerei interesējoties par viņiem un viņu dzīvi, arī par bioloģisko mammu, tā neizolējot.