Raidījumā “Pietura vecākiem” uz vecākiem interesējošu jautājumu par iestājeksāmenu atcelšanu ģimnācijās atbild “Centrs ZIN” vecāku izglītības trenere Inga Oliņa.
Jautājums: Ko jūs domājat par potenciālo ģimnāziju iestājeksāmenu atcelšanu?
Inga Oliņa: Uz šo jautājumu gan es nevaru neietekmēti runāt, jo man pašai abi bērni mācās ģimnāzijās. Tas, ko tagad piedāvā – noņemt vienu papildus eksāmenu un palikt tikai pie centralizētā eksāmena.
Viena no būtiskām lietām, kas jāatceras, ir vecāki, kuri arī spēlē būtisku lomu šajā visā un ietekmē arī to, kāpēc bērni jūtas pārslogoti. Esmu pieredzējusi situācijas, kad vecāki redz bērnu konkrētā ģimnāzijā, kaut gan pats bērns varbūt gribētu mācīties Rozentāļos vai kur citur. Un tad bērns mēģina izpildīt šo vecāku iedomāto misiju un jūtas piespiests, un beigās šis eksāmens viņam var būt liels emocionāls pārdzīvojums, jo viņš negrib justies slikti par to, ka vecākiem būs vilšanās. Un te būs svarīgi, kāda ir motivācija un vērtējošā sistēma ģimenē.
Mans dēls mācās ģimnāzijas 12. klasē, un viņa klasē esmu redzējusi, ka ir bērni ar augstu intelektu, kuriem patīk mācīties. Viņi attīstās no tā, ka viņiem ir šī intelektuālā spriedze. Viņiem ir tik liela vajadzība pēc izaicinājumiem, viņiem tās zināšanas gribās kā ēst.
Citādāks ir jautājums par 7. klasi, kur bērni bieži vien vēl nesaprot, vai viņi grib tur būt. Te būtu svarīgi arī atbalstīt bērnus, lai viņiem bez vainas sajūtas palīdzētu no tās sistēmas izkļūt ārā, lai viņiem nepaliek sajūta – esmu neveiksmīgs, jo man neizdevās.