ceturtdiena, 12. decembris
SākumsAktuāliJūs jautājat, mēs parunājam – kā rīkoties, ja starp brāli un māsu...

Jūs jautājat, mēs parunājam – kā rīkoties, ja starp brāli un māsu pasliktinās attiecības brīdī, kad viesojas brālēns?

Šajā reizē raidījuma “Pietura vecākiem” rubrikā “Jūs jautājat, mēs parunājam” vecāku izglītības treneri no “Centra ZIN” Inga Oliņa un Georgs Rubenis šķetina kādas mammas iesūtītu jautājumu par to, kā rīkoties, ja māsas (8 gadi) un brāļa (6 gadi) attiecības pasliktinās brīdī, kad ciemojas brālēns, kuram ir 7 gadi.

“Māsa uzreiz sāk draudzēties un darīt kopā kādas lietas ar brālēnu, diezgan nejauki sāk izturēties pret mazo brāli, tad brālis attiecīgi no tā cieš,” situāciju raksturo Rubenis. Oliņa šo raksturo kā alianšu veidošanos pret mazāko brāli, tomēr arī aicinot paskatīties no nedaudz cita skatu punkta: “Kāpēc lai viņiem būtu jāuzvedas labi? Ko tas mazais brālītis dod?”

“Ieejot dziļāk, man šķiet, ka ir vispār droši vien jāpārrunā noteikumi ģimenē – kas mums patīk un kas mums nepatīk, kā pret mums izturas,” viņa turpina. Tomēr, vai tas varētu arī kādā ziņā parādīt to, ka, iespējams, māsa šādi cenšas pievērst brālēna uzmanību, izpatikt, taču mazais brālis traucē, vaicā Rubenis.

“Tā visdrīzāk varētu būt, bet šeit ir jautājums – cik vecāki ļoti iesaistās šo rotaļu organizēšanā un klātesamībā?” nosaka Oliņa, “Neatkarīgi no tā, kāda atbilde sekos uz manu iepriekšējo jautājumu – kāpēc mums viņš te tagad ir vajadzīgs – viņš mums te trešais ritenis, mēs te esam saštukojuši varbūt interesantu rotaļu, bet kā vecāks es vienkārši nepieņemu to, ka šis jaunākais bērns tiek savā ziņā “bulijots”.”

Alianse tiek veidota pret vienu cilvēku, un pieaugušie šādas situācijas nevar pieļaut. “Stāsts nav par to, ka viņš iesaistās vai neiesaistās, ja es pareizi saprotu no šīs vēstules, ka šī ir tiešām tāda nepatīkama izturēšanās pret jaunāko brāli. Ja tā uzvedība ir tāda pamanāma, nemeklējiet kurš ir vainīgs vai nevainīgs, bet mūsu ģimenē, šeit šajā situācijā, diemžēl tā nevar būt,” viņa norāda, “Mēs neizturamies slikti pret jaunāko brāli – tas ir mūsu brālis un punkts.”

Labs palīgs var būt saruna visai ģimenei kopā, vienojoties un apspriežoties, kādās situācijās katrs gribētu, lai pret viņu izturas labi, tādā veidā arī nospraužot savas robežas. Tāpat brālēna viesošanās brīdī palīdzēt varētu tas, ka mamma ar mazāko brāli aiziet padarīt kaut ko citu, piemēram, ārpus mājas, un tētis paliek ar māsu un brālēnu mājās. “Proti, lai šī te tiešām negatīvā attieksme pret to puisīti netiek kultivēta un tiek, iespējams, tā kā pārrunāta un izbeigta saknē,” viņa uzsver.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

“Nevis izdzīvot, bet uzturēt.” Rīgas mēra amata kandidāts Kleinbergs par atbalsta sistēmu vecākiem

Trīs bērnu tētis, sociālo pakalpojumu attīstītājs un Rīgas mēra amata kandidāts Viesturs Kleinbergs raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” dalās savās pārdomās par to, vai...

POPULĀRĀKIE