trešdiena, 22. janvāris
SākumsDzīvesstilsKā bērnam iemācīties zaudēt? Atbildi rod skolotājs un bijušais hokejists Jēkabs Rēdlihs

Kā bērnam iemācīties zaudēt? Atbildi rod skolotājs un bijušais hokejists Jēkabs Rēdlihs

Viena no sporta sastāvdaļām ir ne tikai uzvaras garša, bet arī zaudējuma pieņemšana. Brīdī, kad bērns saskaras ar sportu, tieši zaudēšana var sagādāt milzīgu vilšanos, tāpēc – kā mazajam ķiparam iemācīties zaudēt? Raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” atbildi šim jautājumam rod sporta skolotājs, treneris un bijušais Latvijas izlases hokejists Jēkabs Rēdlihs.

Jau šobrīd daudz kur Latvijā hokeja aprindās un arī citās valstīs bērniem un pusaudžiem līdz 13, 14, dažreiz pat 15 gadiem rezultātu neskaita vispār, pastāta Rēdlihs: “Tas nozīmē, ka tu tendējies uz citām vērtībām. Tā zaudēšana un vinnēšana, kad varbūt tavs emocionālais stāvoklis – pār tevi valda emocijas, nevis varbūt kaut kāds raksturiņš vai veselais saprāts. Viņi to rezultātu noņem nost kā tādu – vienkārši baudi! Tu priecājies par dzīvi.”

Rodas arī jautājums – kāpēc mūsu sabiedrība ir tik ļoti tendēta uz rezultātu, tā daudziem izdegot? “Mēs taču pa lielam nesaprotam, kā vispār to procesu baudīt. Mēs esam pazaudējuši prieku no procesa,” uzskata skolotājs, “Tas jau nāk no sīčiem, ka – jābūt, tev jāvinnē, ja tu iemetīsi goliņu, eiro tev, iemetīsi vēl kaut kur, dabūsi divi eiro, aiziet, aiziet. Kas tad viņam paurītī – jā, man jāvinnē!”

Rēdlihs turpina: “Viņš jau pats sadeg, bet, ja mēs to tendenci laižam uz prieku kā tādu – spēlējam, baudām procesu, protams, ar attieksmi, ar disciplīnu un tā tālāk. Atkal vērtības, bet mēs noņemam nost no tā gala produkta – mēs baudām procesu. Tad, kad viņš ir nobriedis, kad viņš ir gatavs, liekam iekšā un tad jau būvējam to, kad viņam tās pārējās vērtības jau ir diezgan stabilas.”

Uz raidījuma vadītāja Jāņa Šipkēvica teikto, ka Japānā ir tā, ka uzvarētājs vienmēr pasakās zaudētājam, jo, ja nebūtu viņš, nebūtu uzvarētāja. Bijušais hokejists piekrīt, ka tur ir tā kopsadarbība: “Viennozīmīgi – viens par otru. Tās ģimeniskās vērtības – cieņa vienam pret otru, caur cieņu nāk mīlestība, darba ētika. Lai nebūtu tā, ka projektiņš ir, tad tu dari, projektiņa nav, tu nedari. Kā ieaudzina tās lietiņas? Man liekas, ka japāņi ir baigie malači – ir ko pamācīties.”

Pilnu raidījuma “Ar dziesmu par dzīvi” ierakstu klausies te!

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Volejbolists Fokerots uzskata, ka pārinieks Pļaviņš tik drīz karjeru vēl nenoslēgs

Pldumales volejbolistu duets – Mārtiņš Pļaviņš un Kristians Fokerots pirms laika pārsteidza daudzus, izcīnot Eiropas čempionu titulu. Tomēr ne tikai divu olimpisko čempionu apspēlēšana...

Nestāstīsim bērniem pekstiņus jeb Kas ir tukšie draudi un kāpēc tie nestrādā

“Ja tu nebeigsi kliegt, tūliņ iesim prom!” – nereti vecāki izmanto šāda veida frāzes, kas patiesībā tiek izpildītas samērā...

POPULĀRĀKIE