Nereti uz jautājumu: “Kā tu jūties?” Atbildam: “Slikti.” Kas slēpjas aiz šī vārda un kādas ir biežākas sajūtas, ko cilvēki izjūt, kad jūtas slikti, raidījumā “Pietura vecākiem” skaidro vecāku izglītības treneri no “Centra ZIN” Inga Oliņa un Georgs Rubenis. “Kad es saprotu, kas aiz tā šifrējas, tad es spēju izdomāt vai atrast stratēģijas, kā to lietu labot,” par to, kāpēc savas sajūtas vajadzētu pašķetināt norāda Oliņa.
Vecāku trenere iesaka noklausīties podkāsta “Hubermana laboratorija” (“Huberman Lab”), kurā viesojās profesors Marks Brakets, epizodi, kur viņš stāstījis par emocionālo intelektu. “Dīvainā kārtā, ka latviešu valodā saka – emocionālais intelekts, nevis emocionālā inteliģence, kā termins eksistē psiholoģijas terminoloģijā, bet tas ir intelekts,” piebilst vecāku trenere.
“Tas, ko viņš tur stāsta un runā šajā interesantajā sarunā, kuru iesaku noklausīties, cik būtiski ir diferencēt un saprast, ko, piemēram, nozīmē stress vai trauksme. Kas aiz tā šifrējas? Tad, kad es saprotu, kas aiz tā šifrējas, tad es spēju izdomāt vai atrast kādas stratēģijas, kā to lietu labot,” stāsta Oliņa.
“Stress, ja mēs tā paskatāmies, nozīmē to, ka man nepietiek kaut kādu resursu – laika, spēka kaut kam, ko es šobrīd daru, kas man ir svarīgi,” viņa turpina, “Es esmu stresa situācijā, tāpēc ka man, vai nu nav spēka vai nav zināšanu, un es stresoju par šo. Savukārt trauksme ir kaut kas tāds, par ko es neesmu pārliecināts, kas būs. Mani satrauc, vai nu nākotnes iznākums vai cilvēka reakcija – kaut kas, ko es nevaru itkā kontrolēt.”
Aiz skumjām slēpjas sajūta, ka esmu par kaut ko bēdīgs. “Skumjas ir ar nožēlas kontekstu,” norāda vecāku trenere, pievēršoties arī dusmām, “Ja es esmu dusmīgs, tad visdrīzāk tās ir sajūtas, ka kaut kas nav taisnīgi. Dusmas rodas no netaisnīguma sajūtas, arī bezspēcības. Respektīvi tajā brīdī, ja es izjūtu šo nespēku un nespēju samierināties ar kaut kādu iznākumu, izjūtu dusmas, netaisnīgumu.”
Vēl pietiekami bieža ir skaudības sajūta. “Neviens jau parasti nesaka: “Man skauž!”” nosaka Oliņa, paskaidrojot, kas tur slēpjas apakšā, “Man gribētos kaut ko, kas ir kādam citam vai kādam ir kaut kas vairāk. Nevis par viņu kā personu, bet mani kā personu.” Piemēram, cilvēkam ļoti gribētos skaistas attiecības vai lieliskus daugus, kādi ir citiem.