Emocijas, maņas, skatieni, cilvēka dvēseles spogulis, mīlestības valodas – tie ir tikai daži jautājumi, par kuriem raidījumā “Tik Tik Tik” skaidro Latvijas Universitātes profesors Jurģis Šķilters. Tāpat viņš dalās savās pārdomās par to, vai katram cilvēkam uz šīs pasaules ir sava otrā pusīte, rodot divas atbildes.
“Viens variants ir tas, ka varbūt mēs varam atrast to īsto, otro pusi, gadās satikt, varbūt vienkārši cilvēku daudz un visādi gadās, ka mēs nesatiekam. Tīri tehniski tāda atbilstība mūsu kaut kādiem emociju, diennakts ritma profiliem – visādi, gan jau, ka ir iespējams. Tā būtu tā viena atbilde,” par katra cilvēka otro pusīti teic Šķilters.
“Tā otra atbilde – mums visiem piemīt ļoti liela adaptēties spēja un pielāgoties spēja,” viņš turpina, “Man liekas, ka 21. gadsimta cilvēks ir mazliet izlaidies tajā, ka viņš īsti neprot pielāgoties, viņam liekas, ka, ja partnerim nav simtprocentīga atbilstība – atbilstīgs viens vai otrs kaut kāds aspekts, tad ir cauri – nav vērts!”
“Lieta tāda, ka mēs ļoti labi varam pielāgoties, un tā ir tā lieta, es domāju, pat ja neatrodas tā īstā viena pusīte, kas īstenībā tīri tehniski varētu pat tā sanākt, mums piemīt evolūcijas gaitā izstrādājusies spēja adaptēties,” paskaidro Šķilters, ko papildina arī Sanda Dejus: “To arī vajadzētu izmantot!”
Jurģis Šķilters ir Latvijas Universitātes profesors, Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs. Doktora grādu ieguvis Maincas universitātē kognitīvajās zinātnēs. Studējis filozofiju Latvijas Universitātē, Kārļa Universitātē Prāgā un Graisvaldes universitātē Vācijā. Studējis arī Austrumeiropas vēsturi un grāmatzinātni.
Jurģis Šķilters ir kognitīvo zinātņu pētniecības aizsācējs Latvijā. 2005. gadā Latvijas Universitātē nodibinājis Kognitīvo zinātņu un semantikas centru, savos pētījumos pievērsies valodai un tam, kā domājam, uztveram pasauli un sevi.