Brāļu un māsu attiecības nereti ir liels izaicinājums vecākiem. Kā rīkoties viņu konfliktsituācijās, cik daudz vecākiem vispār iesaistīties risināšanā un kad pašiem bērniem ļaut izcīnīt savas cīņas – atbildes raidījumā “Pietura vecākiem” meklē “Cenra ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis.
“Manuprāt, vispār iesaistīties,” teic Oliņa, “Mums vajadzētu bērniem, ja mēs runājam arī par pašregulāciju, ka mēs mācām preventīvi kaut kādas darbības, kā es varu šobrīd no šī slazdiņa izkļūt, ka es esmu satraukts. Tad šeit droši vien brāļiem un māsām būtu svarīgi, kādā veidā, piemēram, es varu tev atteikt tā, ka es tagad ar tevi negribu spēlēties, lai tev nebūtu bēdīgi, lai tu nebūtu aizvainots.”
Klausītāju jautājums šajā reizē ir par sešgadīgu brāli un četrgadīgu māsu – puika regulāri fiziski izaicina mazo māsiņu, kāpjot uz kājas, ieskicē Rubenis. “Mums ir kaut kāda vajadzība pēc uzmanības – tā ir viena lieta, kam vajadzētu pievērst vecākiem uzmanību. Tātad es tā kā spiežu to pogu, jo tajā brīdī, kad es uzkāpju māsai uz kājas, viņa sāk raudāt, un atskrien abi divi vecāki. Neatkarīgi no tā, vai es dabūnu pa mizu vai es dabūnu uzslavu, man pievērš uzmanību,” situāciju paskaidro Oliņa.
“Protams, pilnīgi skaidri norādām, ka mēs fiziski nevienam pāri nedarām, un šādu darbību cenšamies nogriezt saknē,” viņa turpina, piebilstot, ka tas nenozīmē brāļa atraušanu no māsas un nolikšanu kādā izolētā vietā. Vēl kāda lieta, kas var lieti noderēt situācijas risināšanā, ir brāļu un māsu satuvināšana savā starpā, vecākiem pamanot gan vienu, gan otru, vai arī aizejot ar brāli kaut kur divatā mierīgi parunāties.
“Mēs aizejam kaut kad kopā padzert tēju divatā uz kafejnīcu – ar sešgadnieku to brīnišķīgi var darīt, un mierīgi – ko tu domā par māsu, kāda tev ir sajūta? Un atkal, nevis runājam par kaut kādu konkrētu nodarījumu, nepadarām iešanu uz kafejnīcu par vēl vienu soda mēru,” iesaka izglītības trenere. Līdzīgi var darboties arī situācijā, piemēram, kad brālim un māsai ir attiecīgi 12 un 14 gadi. “Vecāks ir mierīgais regulators,” jautājumu rezumē Oliņa.