trešdiena, 22. janvāris
SākumsKultūraPasākumiLiepājas Simfoniskais orķestris Rundāles pilī atskaņos Šmīdberga un Dubras jaundarbus

Liepājas Simfoniskais orķestris Rundāles pilī atskaņos Šmīdberga un Dubras jaundarbus

28. septembrī Rundāles pils, majestātiskā Kurzemes hercogu vasaras rezidence, atkal atdzīvosies mūzikas skaņās – Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā pils Baltajā zālē atgriezīsies ar orķestra metāla pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu ansambli. Koncerta programmā iekļauti Viļņa Šmīdberga un Riharda Dubras jaundarbi, kā arī Anrī Tomazī “Liturģiskās fanfaras”.

Viļņa Šmīdberga jaundarbs “Uz gaismu” pirmatskaņojumu piedzīvoja festivālā “Rimbenieks”. Pats komponists par savu jaundarbu runā nelabprāt, tomēr ļoti daudz ko pavēsta fakts, ka emocionālas spriedzes pilnajā pirmajā daļā, “Tumsā”, iepītā muzikālā atsauce uz Krievijas himnu. Skaņdarba otrajai un trešajai daļai savukārt doti nosaukumi “Cerībā” un “Uz gaismu”.

Latviešu rokmūzikas pamatlicēja, ārtroka grupas “Katedrāle” dibinātāja un grupas “Sīpoli” pamatsastāva izveidotāja Viļņa Šmīdberga sarakstīto darbu skaits ir apjomīgs, un šogad komponists, kuram svinam arī 80. gadskārtu, saņēma prestižo Lielo mūzikas balvu “Par mūža ieguldījumu”.

Komponista Riharda Dubras 60 gadu jubilejas noskaņās, turpinot koncertu ar latviešu komponistu jaunradītiem darbiem, skaņdarbs “Magnolija” piedāvās pavisam citu muzikālo ceļojumu, kurā iedvesma smelta no dabas skaistuma un mierpilna klusuma.

Opuss vibrofonam solo “Magnolija” rakstīts speciāli pēc Liepājas Simfoniskā orķestra sitaminstrumentālistes Martas Kauliņas-Pelnēnas lūguma. Arī šo jaundarbu pirmo reizi dzirdēja tieši festivāla “Rimbenieks” klausītāji. Rakstot mūziku, Rihards Dubra iedvesmojies no ziedošas magnolijas savā pagalmā. Kā viņš pats saka: “To, kas tur notiek, katrs drīkst iztēloties pats.”

Koncertu bagātinās arī viena no 20. gadsimta ievērojamākajiem skaņražiem – Anrī Tomazī sakrālais darbs “Liturģiskās fanfaras”. Tomazī savā daiļradē apvienojis akadēmisko mūziku ar dziļi personīgu pieredzi, un tajā ievītais stāsts sasaucas ar koncerta programmā iekļautā Viļņa Šmīdberga skaņdarba raisītajām pārdomām. “Liturģiskās fanfaras” atspoguļo komponista aizraušanos ar sakrālo mūziku, un piedāvās klausītājiem muzikālu pavadījumu ceļojumam uz iekšēju garīgo atklāsmi.

Marta Kauliņa Pelnēna - Liepājas Simfoniskais orķestris
Foto: Jānis Vesbrālis / Publicitātes foto

Majestātiskās un svinīgās “Liturģiskās fanfaras” arī uzsver metāla pūšaminstrumentu spēku un pacilājošo skaņu. Šis darbs pirmo reizi tika atskaņots 1947. gadā, un kopš tā laika kļuvis par vienu no galvenajiem metāla pūšaminstrumentu repertuāra stūrakmeņiem.

Liepājas Simfoniskais orķestris kopš 2014. gada ir Rundāles pils teju rezidējošais orķestris. Šī gada augustā orķestra direktors Uldis Lipskis un Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse svinīgi parakstīja līgumu par nākamajiem 10 sadarbības gadiem. Tā mērķis ir turpināt un attīstīt vēsturisko regulāras koncertdzīves tradīciju Rundāles pilī un stiprināt vēsturiskās kultūras saiknes starp Rundāli un Liepāju, un nodrošināt augstvērtīgu simfoniskās mūzikas koncertu norisi šajā arhitektūras pērlē.

Koncertus atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Zemgales plānošanas reģions.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Stress, trauksme, skumjas, dusmas un skaudība – kas slēpjas aiz šīm sajūtām

Nereti uz jautājumu: “Kā tu jūties?” Atbildam: “Slikti.” Kas slēpjas aiz šī vārda un kādas ir biežākas sajūtas, ko cilvēki izjūt, kad jūtas slikti,...

POPULĀRĀKIE