Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors, profesors un zinātnieks Tālis Juhna raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” stāsta par STEM jomu (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) augošo popularitāti jauniešu vidū. “Ledus ir lūzis,” atzīst Juhna. Tāpat rektors mācību gada noslēgumā, kad valda satraukums jauniešu vidū par eksāmenu kārtošanu, iesaka pārlieku nesatraukties.
Noslēdzoties mācību gadam, klāt arī satraukums par eksāmenu laiku un arī tālāko dzīves gājumu jauniešu vidū. Juhna šajā laikā iesaka pārlieku nesatraukties par savu izvēli: “Tas, ko es teiktu jauniešiem, – ir ļoti svarīgi, lai viņi sāk mācīties un tad saprot, kas viņiem patīk. Jo bieži liekas – izvēlies vienu, un tas tev visu mūžu nāks līdzi – jā, tu kaut ko iegūsi, bet varbūt otrajā kursā tu izdomāsi darīt kaut ko citu, un tas nav nekas traks. Tas ir normāli.”
Viņš turpina: “Līdz ar to es teiktu – gatavojaties eksāmenam, bet nesatraucaties – tas nav vienīgais eksāmens, kas jums ir priekšā. Jums dzīvē būs daudz smagāki eksāmeni, ejat to ar tādu vieglu, vieglu sirdi. Protams, uz noteiktām lietām jāsakoncentrējas, nu, tad sakoncentrējaties, un es domāju – viss būs labi.”
Savukārt RTU naski pievēršas tam, lai STEM jomas kļūtu populārākas jauniešu vidū. “Mēs redzam, ka interese pieaug,” pastāsta Juhna.
RTU Bērnu un jauniešu universitāte, kurā darbojas ne tikai lektori no RTU, bet arī cilvēki no malas, ir piemērs, kā jau no mazotnes radīt interesi par inženierzinātnēm kopumā – caur spēli, caur jaunu lietu radīšanu.
“Man liekas, tas ir devis augļus,” atzīst rektors, kā vēl vienu piemēru minot, robotikas čempionātu, kas bijis plaši apmeklēts, “Biju konkursa komisijā, un es skatos tos jauniešus, kas tur taisa tos robotus ar degošām acīm. Man tiešām liekas, ka kaut kāds ledus ir lūzis, un jaunieši saprot, – jā, tā ir izvēle.”
Kāda raugās mūsu nākotne attiecībā uz profesijām, Juhna teic: “Jau tagad runā par inženieru trūkumu, bet nākotnē būs vēl vairāk. Tas saistīts ar to, ka tehnoloģiju cikli ir ļoti īsi. Agrāk izveidoja kādu automašīnu vai kādu jaunu tehnoloģisku risinājumu, tad tam mūža garums varēja desmit gadi būt. Tagad tas mainās tik strauji. Līdz ar to aizvien vairāk vajadzīgi cilvēki, kuri spēj šādas lietas radīt. Tas varbūt IT jomā, tas var būt mehānikas jomā, bet noteikti – pieprasījums būs.” Tāpat rektors atgādina par dažādām iespējām vairāk jomā iesaistīt arī meitenes un uzsver: “Tās nav tikai puišu profesijas.”
Vairāk klausies raidījuma “Ar dziesmu par dzīvi” ierakstā: