Šoreiz raidījumā “Saka Rīga” Ainārs Rutkēvičs iztaujāja Rīgas pilsētas izpilddirektoru Jāni Langi par Rīgas peldvietām, ūdens kvalitāti, brīvkrānu pieejamību un pilsētas uzkopšanu vasarā.
Sāksim ar jautājumu par Ārtelpas un mobilitātes departamenta direktora konkursu. Tas tika izsludināts un noritēja trīs kārtās, tika izvēlēts pretendents un tad nāca ziņa, ka konkursa uzvarētājs ir atteicies pieņemt šo amatu. Kas bija šis pretendents un kas notiek tālāk?
Jebkurš konkurss ir konfidenciāls un mūsu kā konkursa organizētāju atbildība ir nodrošināt, lai kandidātu vārdi netiek izpausti. Tāpēc nevaru atklāt šī pretendenta vārdu.
Konkursa pirmajā kārtā pieteicās 39 pretendenti, otrajā kārtā tika 8 pretendenti. Kandidātu ar augstāko punktu skaitu mēs virzījām arī uz trešo kārtu, lai pārbaudītu šī kandidāta vadības kompetences. Tā kā kandidāts no amata atteicās vēl pirms komitejas balsojuma, tad, izvērtējot konkursa rezultātus un kopējos apstākļus, nominācijas komisija pieņēma lēmumu, ka nav citu kandidātu un mēs šo konkursu izbeidzam bez rezultāta.
Pēdējā laikā mums Rīgas pašvaldībā nav veicies ar konkursiem, jo ir bijuši vairāki konkursi, kur rezultāti nav tikuši apstiprināti vai konkursi ir beigušies bez rezultāta. Tādēļ, visticamāk, šī sasaukuma laikā šādus atklātus konkursus vairāk nerīkosim.
Vasara ir pilnā plaukumā un cilvēki šādā laikā meklē iespēju atveldzēties. Tomēr peldēšanās var būt arī bīstama un pēdējā laikā ir bijuši vairāki traģiski gadījumi. Kāda ir situācija ar Rīgas peldvietām?
Mēs aicinām iedzīvotājus izmantot oficiālās peldvietas, kurās dežurē glābēji katru dienu no 10:00 līdz 22:00. Rīgā ir 8 oficiālās peldvietas – Daugavgrīvā, Vakarbuļļos, Vecāķos, Rumbulā, Bābelītī, Lucavsalā un Ķīšezerā.
Noteikti nedrīkst atstāt bērnus bez uzraudzības. Jāpārdomā arī sava fiziskā kondīcija un jāpadomā par savu veselību. Aicinu būt atbildīgiem.
Ārpus oficiālajām peldvietām viss ir uz pašu indivīdu atbildību, tāpēc tur jābūt dubultā uzmanīgiem un piesardzīgiem. Neoficiālās peldvietas arī tiek labiekārtotas, bet jāņem vērā, ka tajās nav glābēju.
Kāda ir situācija ar ūdens kvalitāti peldvietās?
Reizi mēnesī tiek monitorēta peldūdens kvalitāte, veicot mikrobioloģisko testēšanu. Šo testēšanu veic gan Veselības inspekcija, gan arī Rīgas pašvaldība. Oficiālajās 8 peldvietās ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta regulāri un Mājokļu un vides departaments pārbauda ūdens kvalitāti arī 24 aktīvās atpūtas vietās.
Kopumā jāsaka, ka ūdens kvalitāte ir laba. Tomēr aicinām cilvēkus arī pašiem vērtēt situāciju ar veselo saprātu, jo nevaram katru vietu pārbaudīt pilnībā. Sajūtot kādas veselības problēmas vai niezošas sajūtas pēc peldēšanās, aicinām par to informēt pašvaldību, lai mēs varam no savas puses reaģēt un pārbaudīt ūdens kvalitāti konkrētajā vietā.
Kā Rīgā sokas ar brīvkrānu izvietošanu dzeramajam ūdenim?
Rīgā pašlaik ir 25 brīvkrāni, kas izvietoti vietās ar lielu cilvēku plūsmu, piemēram, parkos un pie spēļu laukumiņiem. Šogad plānots uzstādīt vēl 11 brīvkrānus. Populārākā brīvkrānu vieta ir Jūrmalas gatvē 133, kur patērē vairāk nekā 1000 kubikmetrus ūdens gadā. Vēl brīvkrāni ir izvietoti Rātslaukumā, Zemitāna laukumā, Raiņa bulvārī, Grīziņkalnā un citās vietās.
Kā kopumā veicas ar pilsētas kopšanu karstajā vasaras laikā? Stiprā vējā smiltis vēl diezgan jūtami iet pa gaisu.
Ja pavasarī nav kārtīgi pastrādāts, tad sekas ir vasarā vairāk jūtamas. Tāpēc ir svarīgi aprīlī, maijā un jūnijā kārtīgi pastrādāt pēc ziemas sezonas un mūsu dienesti daudzas nedēļas pie tā aktīvi strādāja.
Ar pašvaldības uzņēmumiem esam pārrunājuši to, lai lapu pūtēji netiktu vasarā izmantoti smilšu pūšanai. Tas rada troksni un piesārņojumu, jo smiltis iet pa gaisu, un tā noteikti nav labā prakse. Tāpēc aicinu iedzīvotājus informēt par šādiem gadījumiem, lai mēs varam reaģēt.
Vairāk klausies raidījuma “Saka Rīga” ierakstā: