trešdiena, 9. jūlijs
SākumsSabiedrībaNarkoloģe Ilze Maksima: “Alkohola ierobežojumi ir paredzēti ilgtermiņa pozitīviem rezultātiem”

Narkoloģe Ilze Maksima: “Alkohola ierobežojumi ir paredzēti ilgtermiņa pozitīviem rezultātiem”

Latvija joprojām Eiropā ir līderu pozīcijās alkohola patēriņa ziņā. Savukārt no augusta stājas spēkā nozīmīgas izmaiņas alkohola aprites likumā. Raidījumā “Noturības kodols” narkoloģe, atkarību speciāliste, izziņas un uzvedības terapijas psihoterapeite Ilze Maksima skaidro, vai šīs izmaiņas varētu uzlabot Latvijas situāciju.

“Es piekrītu, ka pieeja ir tāda kompleksa. Šis ir viens no veidiem, kā to dara, kā to, jāsaka, rekomendē “gudrie pasaules prāti”, bet ne vienmēr visu var tādā valstiskā – vienas valsts ietvaros – integrēt un izveidot, atkal rēķinot, no dažādiem ekonomiskiem apsvērumiem, bet diemžēl mums biežāk ir bijusi raksturīga īstermiņa domāšana, ka zaudēsim kaut kādus ieņēmumus un tad nebūs tam, kas šogad prasa,” stāsta Maksima.

“Īstenībā visi šie alkohola ierobežojumi ir paredzēti ilgtermiņa pozitīviem rezultātiem – gan sabiedrībai, gan veselības aprūpei, gan visam kam,” viņa norāda, “Šīs pieejas noteikti ir vairāk nekā viena vai divas. Alkohola tirdzniecības ierobežošana vai pieejamība – tas ir viens no diezgan vērā ņemamiem aspektiem, bet, protams, arī sabiedrības izglītošana, līderisms, vai tas būtu organizācijas ietvaros, vai tas būtu personas ietvaros.”

Piemēra rādīšana var palīdzēt cilvēkam apskatīties uz alkohola problēmu arī citādāk – veikt savas dzīves inventrizāciju un padomāt – paga, varbūt tiešām man nevajag iegādāties alkoholu tajā laika posmā, varbūt es to vispār nepirkšu, jo es saprotu, ka man to nevajag, skaidro narkoloģe.

“Protams, ir dažāda veida pieejas un līmeņi, kas vairāk arī ir attiecināmi uz tiem, kam jau ir problēma, kas varbūt nav ne lēmuši, ne vēlas kaut ko darīt – tātad ar ierobežojumiem braukšanai dzērumā, kādas ir tās robežas, kas notiek, cik tas viss maksā,” turpina Maksima, “Vēl arī, protams, visi ārstniecības pakalpojumi, kā tie ir pieejami, kā tiek nodrošināta šī ilgtermiņa novērošana.”

“Atkarību ārstēšana ir gads, trīs, kādam pieci un vēl vairāk – tā nav viena špricīte, viena tabletīte un problēma atrisināta,” uzsver narkoloģe, “Ja gadu desmitiem kāda atkarība ir veidojusies, skaidrs, ka terapija nevar aizņemt vienu mēnesi – tas ir kaut kas ilgāks, jo cilvēkam ir jāmaina domāšana. Būtībā šie aicinājumi arī ir sabiedrības domāšanas izmaiņas, vai tas ir varas līmeņos, vai tas ir izpildorgānu līmeņos, vai tas ir sadzīviski.”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Noturības kodols” saturu atbild AS “Radio SWH”.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Braukšu šķērsām savai zemītei jeb Kā Ozols un Bērziņš pārbrauca ar kajakiem pāri Latvijai

Raidījumā “Zaļais stūris” piedzivojumu meklētāji Klāvs Ozols un Pēteris Bērziņš, kuri pavasarī veica garu laivu ceļojumu, pārbraucot pāri Latvijai un 40 dienās pievarot aptuveni...

POPULĀRĀKIE