Aktuālā piektdiena 2022/2023 (arhīvs)

  0

  Ēterā: piektdienās ap plkst. 8.10, 11.20, 15.40 un 17.10
  Raidījuma vadītāji: Inese Vaikule, Ainārs Rutkēvičs, Agnese Vasermane

  Piektdienām piestāv izziņa un komentāri.
  Raidījumu “Aktuālā piektdiena” ietvaros kopā ar Inesi Vaikuli, Agnesi Vasermani un Aināru Rutkēviču visas dienas garumā padziļināti vētīsim kādu būtisku aktualitāti, apzinot gan sabiedrības, gan tēmas ekspertu un atbildīgo viedokļus.

  Raidījumus “Aktuālā piektdiena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījumu “Aktuālā piektdiena” saturu atbild Radio SWH.

  [swh_akcija_2 file=”2021-analitiska-piektdiena”]

  Raidījumu arhīvs

  12. maijā sāksies Pasaules hokeja čempionāts Rīgā un Tamperē. Šoreiz raidījumā apskatām visus aktuālākos jautājumus, kas saistīti ar lielo sporta notikumu, kas jāņem vērā faniem un kādas aktivitātes tiem tiek plānotas. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 28. aprīlī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” par maksājumu tendencēm Latvijā – vai cilvēki biežāk izvēlas maksāt ar skaidru naudu vai maksājumu karti? Kādas problēmas var rasties, lietojot vienu vai otru metodi? Sabiedrības viedoklis un ekspertu komentāri. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 21. aprīlī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” pievēršamies elektrisko skrejriteņu jautājumam. Noskaidrojam sabiedrības un eskpertu viedokli par to, kā samazināt gūto traumu skaitu, kas radušās, braucot ar elektriskajiem skrejriteņiem, kādas likuma normas vajadzētu ieviest un kā regulēt to dalību satiksmē. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 14. aprīlī.

  SIA “Biļešu Serviss” ir pārsūdzējis iepirkumu par XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku biļešu tirdzniecību. Kamēr nav noslēdzies iepirkums, tikmēr nav iespējams uzsākt koncertu biļešu tirdzniecību. Šoreiz apkopojam Radio SWH klausītāju pieredzi, kas saistīta ar Dziesmu un Deju svētku biļešu pirkšanu, kā arī ekspertu viedokli par radušos situāciju. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 31. martā.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatām bērnu mentālās veselības tematu. Šoreiz skaidrojam, cik mūsu klausītāji ir saskārušies ar bērnu mentālās veselības problēmām un cik Latvijā aktuāla problēma tā ir. Savukārt eksperti analizē valsts finansējuma modeli un izteiktākās problēmas bērnu mentālajā veselībā. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 24. martā.

  Raidījumā “Aktuālā piektdiena” aktualizējam satiksmes drošību – kā veicināt drošāku transportlīdzekļu novietošanu publiskajās autostāvvietās. Raidījumā apkopojām nozares ekspertu komentārus un sabiedrības viedokli. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 17. martā.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā Piektdiena” skaidrojam sabiedrības un ekspertu viedokli par to, vai Latvijā būtu jānojauc dažādiem rakstniekiem veltītus pieminekļus, ja tie ir atbalstījuši PSRS. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 10. martā.

  Viegla aizkaitinātība, grūtības pieņemt lēmumus, koncertēties, lēnāka reakcija un nosliece uz riskantāku rīcību – tikai dažas no pazīmēm, ka cilvēkam nav bijis pietiekami kvalitatīvs miegs. Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatām labus gulēšanas paradumus un miega kvalitātes ietekmējošos faktorus. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 3. martā.

  Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ir aktualizējis arī aizsardzības un drošības jautājumus Latvijā. No nākamā gada vidējās izglītības programmās obligāta būs valsts aizsardzības mācība, kas sākotnēji būs izvēles priekšmets. Tomēr laika gaitā plānots valsts aizsardzības mācību noteikt kā obligātu mācību priekšmetu visiem vidusskolēniem. Noskaidrojām ekspertu un klausītāju viedokli par valsts aizsardzības mācību ieviešanu skolās. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 24. februārī.

  Šoreiz raidījumā skaidrojam situāciju uz Latvijas ceļiem. Vai un cik bieži tiek pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi? Kādi tam ir iemesli un kādas var būt sekas? Uzklausām un apkopojam Radio SWH klausītāju un ekspertu viedokļus. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 17. februārī.

  Šoreiz raidījumā pievēršamies pēdējā laikā aktuālai diskusijai – iedzīvotāju iniciatīvai, par ko vietnē “Mana balss” savākti teju 13 tūkstoši parakstu, – vai Latvijā ieviešama četru dienu un 32 stundu darba nedēļa līdzšinējo piecu darbdienu un 40 darba stundu vietā. Raidījumā uzklausām Radio SWH klausītāju domas par šo ideju, kā arī izvaicājām vienu no Latvijas vadošajiem darba un organizāciju psihologiem, docentu un domnīcas “Solido” vadītāju Reini Lazdu. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 10. februārī.

  Šodien “Aktuālajā piektdienā” tiek runāts par ceļojumiem un noskaidrots, kā vislabāk to plānot un kā izvēlēties ceļojuma galamērķi. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 3. februārī.

  Šodien “Aktuālajā piektdienā” tiek runāts par prasmēm, kas nākotnē būs vai jau ir nepieciešamas, lai veiksmīgi iekļautos darba tirgū. Apkopojam gan sabiedrības viedokļus, gan ekspertu komentārus, lai veiksmīgāk izprastu nākotnes vajadzības. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 27. janvārī.

  Šonedēļ raidījumā “Aktuālā piektdiena” šķetinam vidējā un ilgākā termiņā ļoti aktuālu temati – par jaunu skolotāju piesaisti un noturēšanu darbā Latvijas izglītības iestādēs. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 20. janvārī.

  “Luminor” bankas nesen veiktās aptaujas dati liecina, ka ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav uzkrājumu neparedzētiem gadījumiem, bet vēl ceturtā daļa ar tiem varētu iztikt vien pāris mēnešus. Kā norāda eksperti, lielai daļai Latvijas sabiedrības joprojām pietrūkst izpratnes par to, cik svarīgi ir uzkrāt “drošības spilvenu”. Šoreiz jautājām gan eskpertiem, gan sabiedrībai, kā sākt uzkrāt, kā to darīt interesanti un viegli. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 13. janvārī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājam par jauno tūristu nodevu, kas no 1. janvāra ir ieviests Rīgā. Turpmāk visām tūristu izmitināšanas mītnēm Rīgā jāmaksā nodeva 1 eiro apmērā no katra cilvēka par katru nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā 10 eiro, ja viesis uzturas ilgāk. Kā šo vērtē viesnīcu pārstāvji, sabiedrība un eksperti? Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 6. janvārī.

  30.decembrī raidījumā “Aktuālā piektdiena” lūkosim noskaidrot, kādas ir klausītāju jaungada apņemšanās, un kādēļ tieši Jaunais gads kalpo daudziem cilvēkiem par atskaites posmu, lai apņemtos savā dzīvē ko mainīt. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 30. decembrī.

  Tuvojoties gadu mijai, raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatām uguņošanas tematu. Šis jautājums šogad ir raisījis plašas diskusijas gan iedzīvotāju, gan pašvaldību vidū. Jau novembra sākumā daļa pilsētas paziņoja, ka svētku salūtus gada nogalē nerīkos, tomēr šis viedoklis nav viennozīmīgs un vienprātīgs. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 23. decembrī.

  Nākamgad Latvijā minimālā alga pieaugs no 500.00 eiro līdz 620.00 eiro mēnesī. Lēmums ir pieņemts, atsaucoties uz pieņemto ES direktīvu par normālu vidējo algu. Šodien raidījumā skaidrojam, vai ar to ir pietiekami un cik nepieciešams, lai izdzīvotu Latvijā? Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 16. decembrī.

  Šonedēļ vienojās virzīt tālāk grozījumus “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā”, kura mērķis ir noteikt stingrākas aprites prasības. Tostarp noteikt aizliegumu Latvijā tirgot atsevišķus tabakas produktus ar smaržām un garšām. Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojam ekspertu un sabiedrības viedokli par plānoto aizliegumu. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 9. decembrī.

  Šonedēļ raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājam par karstajiem notikumiem Daugavpilis Marka Rotko mākslas centrā. Apspriedīsim dažādus jautājumus par mākslas cenzēšanas, apkoposim ekspertu un klausītāju viedokļus. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 2. decembrī.

  28. novembrī sākās Eiropas pensionēšanās nedēļa Latvijā “Rūpes par nākotni jau no pirmās algas” aktivitātes, kuras nolūks ir pievērst sabiedrības uzmanību uzkrājumu veidošanas nepieciešamībai, lai laikus rūpētos par savu vecumdienu finansiālo nodrošinājumu. Šonedēļ klausītājiem jautājām, vai viņi krāj naudu vecumdienām, kādā veidā un kur tā tiek ieguldīta? Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 25. novembrī.

  Straujiem soļiem tuvojas ziemas sezona, kurā būtiski mainās autoceļu lietošanas paradumi. Šonedēļ raidījumā “Aktuālā piektdiena” eksperti un radio klausītāji dalās viedokļos par to, kā pareizi sagatavot automašīnu pirms ziemas iestāšanās. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 11. novembrī.

  Oktobrī vairāsk Latvijā tapušās filmas starptautiskos festivālos saņēmušas augstu novērtējumu un šonedēļ ar režisores Signes Baumanes filmu “Mans laulību projekts” atklāts piektais Ņujorkas Baltijas filmu festivāls. Aktuālajā piektdienā šodien runājam par Latvijas kino panākumiem, sazinoties ar Nacionālā Kino centra vadītāju Ditu Rietumu, kura šobrīd atrodas Ņujorkā. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 4. novembrī.

  Radio SWH turpina pievērst uzmanību satiksmes drošībai gada tumšajā laikā, kad uz autoceļiem palielinās arī dzīvnieku izraisīto avāriju risks. Skaidrosim, kāda ir šādu sadursmju statistika, cik nopietnas sekas tām mēdz būt, kā autovadītājiem jārīkojas, ja šādu negadījumu nācies piedzīvot, un kādos gadījumos vēlāk ir iespēja pretendēt uz apdrošināšanas atlīdzību. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 28. oktobrī.

  Vecuma diskriminācija darba vietā – Latvijā ar to saskārusies daudzi. Ko tas nozīmē un kādi ir ieguvumi to izskaužot, vai, vismaz mazinot? Raidījumā “Aktuālā piektdiena” stāsta SIF sekretariāta vadītāja Zaiga Pūce. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 21. oktobrī.

  Raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojam, cik pamanāmi gājēji ir ceļu satiksmē, kādēļ diennakts tumšajā laikā ir svarīgi lietot atstarotājus un kādus labāk izvēlēties. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 14. oktobrī.

  Vai un kā pieteikties atbalstam apkures izmaksu segšanai? Par to raidījumā AKTUĀLĀ PIEKTDIENA jautājām ekspertiem, kā arī noskaidrojām klausītāju viedokli par to, vai atbalsta saņemšanas process ir viegls un saprotams. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 7. oktobrī.

  Jau rīt notiks 14.Saeimas vēlēšanas. Iepriekšējā balsošanā vēlētāju aktivitāte ir lielāka nekā pirms četriem gadiem, bet vai tas nozīmē, ka kopējā dalība netupirnās lejupslīdošo tendenci? Vai jūs piedalīsieties, vai nepiedalīsieties Saeimas vēlēšanās un kāpēc, to šodien raidījumā Aktuālā piektdiena vaicājam saviem klausītājiem. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 30. septembrī.

  Līdz ar vēsa laika iestāšanos, palielinās komunālie maksājumi, un, pieaugušo energoresursu cenu dēļ, šajā apkures sezonā tie solās būt īpaši lieli. Raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojam, ko iedzīvotāji var praktiski darīt, lai mazinātu apkures rēķinus, un kā taupīt siltumu privātmājās un dzīvokļos. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 23. septembrī.

  Arvien aktuālāks kļūst jautājums par automašīnām Latvijas ielās, kurām ir dīvainas numurzīmes. Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojām, kā atšķirt viltotu numurzīmi no īstas, kā arī kā rīkoties un kam ziņot, ja ir radušās aizdomas par nelikumīgas numurzīmes uzstādīšanu. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 16. septembrī.

  Svētdien Latvijā atzīmēsim Tēvu dienu, kas kalandārā kā azīmējama diena iekļauta kopš 2009.gada. Par tēva lomu ģimenē un jauno Eiropas Savienības direktīvu, kas no nākamā gada arī Latvijā paredz obligātu 2 mēnešu bērna kopšanas atvaļinājumu tēviem, šodien runāsim raidījumā “Aktuālā Piektdiena”. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 9. septembrī.

  “Uz Latvijas autoceļiem ir pieaudzis agresīvu autovadītāju skaits”, paudis CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks. Šī iemesla dēļ šonedēļ raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājam par agresīvu braukšanu, autobraucēja profilu un iespējamajiem risinājumiem./strong> Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 2. septembrī.

  Raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājām par Izglītības un zinātnes ministrijas plāniem veikt izmaiņas skolēnu brīvlaiku ilgumā un pagarināt mācību gadu. Raidījumā apkopoti iemesli par to, kādēļ tās nepieciešamas un kā tās vērtē iesaistīto pušu pārstāvji – pedagogi un vecāki. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 26. augustā.

  Rīgas domē un citās pašvaldībās turpinās diskusijas par ielu pārdēvēšanu. Vēsturnieki un inteliģences pārstāvji rosina atbrīvoties no vietvārdiem, kas Latviju joprojām saista ar Krievijas imperiālistisko ideoloģiju, tās vēsturi un kultūru. Vai Rīgā un citās Latvijas pilsētās ir jābūt Lomonosova, Puškina, Turgeņeva, Ļermontova, Maskavas un citām ar Krievzemi saistītiem ielu nosaukumiem? Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 19. augustā.

  Kāda šogad ir ērču aktivitāte Latvijā un kā sevi no tām vislabāk pasargāt? Ar savu viedokli dalās gan radio klausītāji, gan arī noderīgus padomus sniedz SPKC epidemioloģe Antra Bormane. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 12. augustā.

  Kāda šobrīd ir festivālu un koncertu nozare Latvijā, kad lielāki un mazāki pasākumi Latvijā un citviet pasaulē ir atgriezušies pēc diviem pandēmijas klusuma gadiem? Ekspertu un pasākumu organizatoru viedokļi, nozares speciālistu un pasākumu apmeklētāju komentāri – tas viss šīs nedēļas “Aktuālajā piektdienā”. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 5. augustā.

  Kopš jūnija Latvijā norisinās sabiedrības informēšanas kampaņa “Pārgalvības cena. Nelec!”, kuras nolūks ir skaidrot iedzīvotājiem to, cik nozīmīga ir droša atpūta gan pie, gan uz ūdens. Raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojām, kādi ir iemesli šādai traģiskai statistikai, kāda ir klausītāju pieredze, atpūšoties ūdenstilpās, un kādas elementāras pamatlietas ikvienam jāievēro pie un uz ūdens. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 29. jūlijā.

  Ceļu satiksmes drošības padomes domnīcā šodien eksperti pārrunās risinājumus, kā mudināt autobraucējus ievērot atļauto ātrumu, lai mazinātu ceļu satiksmes negadījumu skaitu. Satiksmes ministrijā atzīmē, ka atļautais braukšanas ātrums nereti tiek pārkāpts, jo par tā pārsniegšanu līdz 10 kilometriem stundā transportlīdzekļa vadītājam tiek piemērots brīdinājums, bet nepiemēro naudas sodu. Par šo tēmu šodien runāsim arī “Aktuālajā piektdienā”. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 22. jūlijā.

  Kopš Covid pandēmijas dēļ ieviesto ierobežojumu atcelšanas, ir ievērojami palielinājusies cilvēku mobilitāte, un tie, kuriem iepriekšējos divus gadus bija teju pilnība liegta iespēja apceļot ārzemes, cenšas atgūt iekavēto. Kā tas ir ietekmējis tūrisma industriju, skaidrosim 15.jūlijā raidījumā “Aktuālā piektdiena”. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 15. jūlijā.

  Aizsardzības ministrija tuvāko piecu gadu laikā plāno Latvijā atjaunot obligāto militāro dienestu. Nacionālo bruņoto spēku vadība atzīst, ka Valsts aizsardzības dienesta iedarbināšanai varētu būt jāiegulda līdz 800 miljoniem eiro. Vai atbalstāt obligātā militārā dienesta atjaunošanu, vai uzskatāt, ka tas Latvijas gadījumā ir pareizais risinājums militāro spēju stiprināšani – par to šonedēļ runāsim raidījumā “Aktuālā piektdiena”. Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 8. jūlijā.

  Latviju šobrīd piemeklējusi kārtīga tveice! Nedēļas sākumā pat krituši karstuma rekordi un sinoptiķi prognozē, ka tik drīz šis karstums nebeigsies. Šonedēļ noskaidrojām, kā ar karstumu cīnās mūsu klausītāji un kā ar to iesaka tikt galā speciālisti. Ja arī tev ir kāds viedoklis vai tautas metode, lai atveldzētos – dalies komentāru sadaļā! Raidījums ēterā izskanēja 2022. gada 1. jūlijā.