Aktuālā piektdiena (2023, 2024)

  0

  Ēterā: piektdienās ap plkst. 8.10, 11.20, 15.40 un 17.10
  Raidījuma vadītāji: Inese Vaikule, Ainārs Rutkēvičs, Agnese Vasermane

  Piektdienām piestāv izziņa un komentāri.
  Raidījumu “Aktuālā piektdiena” ietvaros kopā ar Inesi Vaikuli, Agnesi Vasermani un Aināru Rutkēviču visas dienas garumā padziļināti vētīsim kādu būtisku aktualitāti, apzinot gan sabiedrības, gan tēmas ekspertu un atbildīgo viedokļus.

  Raidījumus “Aktuālā piektdiena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījumu “Aktuālā piektdiena” saturu atbild Radio SWH.

  [swh_akcija_2 file=”2021-analitiska-piektdiena”]

  Raidījumu arhīvs

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājam par iedzīvotāju mazkustību, kas var izraisīt virkni dažādu saslimšanu. Arī teju 2/3 Latvijas iedzīvotāji atzīst, ka kustas pārāk maz. Apkopojam gan Radio SWH klausītājus komentārus, gan nozares ekspertu viedokļus. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 23 februārī.

  Februāra sākumā Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz veikalu cenu zīmēs vai pie pārtikas produkta norādīt pārtikas ražošanas valsti, to attēlojot attiecīgās valsts karoga formā. Šoreiz sazinājāmies ar zemkopības ministru Armandu Krauzi, izskan arī Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Jāņa Endziņa viedoklis. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 16 februārī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apspriežam, apkopojam un izzinām VAS “Latvijas Pasts” reorganizācijas iemeslus, sabiedrības viedokli par šo jautājumu, kā arī uzklausām gan “Latvijas Pasts” pārstāvja, gan Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvja komentārus. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 9. februārī.

  1. februārī ar režisores Rozes Stiebras filmas “Sirds likums” pirmizrādi sākās Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” pasākumu programma, kas noslēgsies svētdien ar balvu pasniegšanas ceremoniju. Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apkopojam viedokļus par un ap latviešu kino un “Lielais Kristaps” kino balvas ceremoniju. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 2. februārī.

  Latvijā pagājušajā gadā ieviesti pirmie 16 vidējā ātruma kontroles posmi uz ceļiem, šogad plānots ieviest vēl 17, pieejami arī pirmie statistikas dati. Raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojam, kā mainaš braukšanas kultūra ceļa posmos ar vidējā ātruma kontroles radariem, uzklausām “Latvijas Valsts ceļi” pārstāvja viedokli, kā arī satiksmes eksperta Paula Timrota komentāru. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 26. janvārī.

  Tieši pirms nedēļas Latvijā tika izsludināta gripas epidēmijā. Pagājušajā nedēļā saslimstība ar to ir augusi divas reizes. Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” Ainārs Rutkēvičs cenšas noskaidrot, cik satraucošs ir saslimstības pieaugums, vai saslimstība ir lielāka vai mazāka, salīdzinot ar citiem gadiem, kā arī kā gripu atpazīt no parastas saaukstēšanās. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 19. janvārī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apspriežam Latvijas jaunos elektrovilcienus, kurus esam gaidījuši jau 20 gadus. No Baltijas valstīm esam pēdējie, kuri tos ir ieviesuši, tomēr jau atkal ir liela vilšanās, jo jaunos vilcienus vajā tehniskas problēmas. Apkopojam mūsu klausītāju viedokļus un uzklausām “Pasažieru Vilciens” valdes priekšsēdētāju Rodžeru Jāni Griguli. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 12. janvārī.

  Rīgā, Pārdaugavā, pirms diviem mēnešiem atklāta Uzvaras parka ainaviskā daļa, bet projekts paredz arī aktīvās atpūtas zonas izveidi parkā. Noskaidrojām Radio SWH klausītāju viedokli par to, kā mainījies Uzvaras parks (pēc okupekļa nogāšanas), kā arī apkopojām viedokļus par to, ko būtu nepieciešams ierīkot atlikušajā parka daļā. Papildus uzklausījām Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Edvarda Ratnieka komentāru. Raidījums ēterā izskanēja 2024. gada 5. janvārī.

  Strauji tuvojas 2024. gads. Gadu mija allaž ir laiks, kad cilvēki atskatās uz aizvadīto gadu un izvirza mērķus nākamajam gadam. Šoreiz raidījums “Aktuālā piektdiena” ir veltīts tieši šim tematam – Jaungada apņemšanās. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 29. decembrī.

  Decembris – paradoksu mēnesis. Paši gada nogalē sev uzliekam ārkārtīgi daudz pienākumu, bet vienlaikus sagaidām, ka šim jābūt mierpilnam, gaišam un stiprinošam pārdomu un satikšanās laikam. Kā padrīt Ziemassvētku gaidīšanas laiku vienkāršāku? Kādi ir Tavi praktiskie ieteikumi? Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 22. decembrī.

  Vai Latvijas sportistiem ir jādodas uz Olimpiskajām spēlēm, ja tajās piedalās Krievijas un Baltkrievijas sportisti? Šonedēļ skaidrojam gan sabiedrības uzskatus, gan ekspertu viedokļus. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 15. decembrī.

  Līdz Ziemassvētkiem atlikušas nedaudz vairāk par 2 nedēļam. Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojam sabiedrības paradumus dāvanu iegādei, kā arī apkopojam padomus, lai izvairītos no krāpšanas interneta veikalos. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 8. decembrī.

  1.decembris – Pasaules AIDS diena. Latvija jau ilgstoši ieņemt otro vietu Eiropas Savienības valstu vidū jauno HIV infekcijas skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju, trīs reizes pārsniedzot vidējos rādītājus. Jautājām klausītājiem, vai viņi ir informēti, ka 26 HIV profilakses punktots visā Latvijā iespējams veikt HIV, sifilisa, vīrushepatītu B un C eksprestestus bez maksas, anonīmi, konfideciāli, saņemot pirms un pēctesta konsultāciju. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 1. decembrī.

  No piektdienas, 1. decembra, Latvijā automašīnām obligāti jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, taču jau no pagājušās nedēļas laikapstākļi Latvijā vairs nav piemērota braukšanai ar vasaras riepām. Tomēr rindas autoservisos uz riepu maiņu liecina, ka daudzi autovadītāji riepu maiņu ir atlikuši uz pēdējo brīdi. Šoreiz raidījumā apkopojām klausītāju viedokļus par riepu maiņas paradumiem, kā arī sazinājāmies ar apdrošinātāju pārstāvi, lai vēl vairāk izprastu riepu maiņas nozīmīgumu un tendences. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 24. novembrī.

  Šoreiz raidījums “Aktuālā piektdiena” ir veltīts Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai. Radio SWH klausītājiem vaicājāt par svētku tradīcijām un ierastajām praksēm, kā arī uzklausījām bijušo Latvijas Valsts prezidentu – Valda Zatlera un Vairas Vīķes-Freibergas – uzrunas. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 17. novembrī.

  Šīs nedēļas raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatām sabiedrības un ekspertu viedokli par šobrīd Saeimā lēni un smagnēji virzītajiem likuma grozījumiem par alkohola patēriņa mazināšanu Latvijā. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 10. novembrī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” šķetinām sabiedrības atkritumu šķirošanas paradumus, spriežam par bio atkritumu šķirošanu un, protams, uzklausām nozares ekspertus, lai šķirotu vēl efektīvāk.
  Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 3. novembrī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” pievēršamies jaunajai vīrusu sezonai – pieaugošajai saslimstībai ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas slimībām. Klausītājus lūdzām iesūtīt savas savas receptes un ieteikumus, kā stiprināt imunitāti, lai, iestājoties aukstākam un mitrākam laikam, nesaslimtu. Šobrīd norit arī aktīva iedzīvotāju vakcinācija pret gripu un Covid-19. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 27. oktobrī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apkopojam prasmes, kuras nepieciešamas personīgajai un profesionālajai attīstībai, kā arī noskaidrojām arī eksperta viedokli par prasmēm, kuras ir aktuālākās šobrīd.</strong Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 20. oktobrī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” Ainārs Rutkēvičs apkopo viedokļus par sabiedrības iniciatīvu “Balsu talka”, kuras mērķis ir attīstīt runas tehnoloģijas latviešu valodā. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 13. oktobrī.

  Valsts robežsardze novērš arvien jaunus mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas – Baltkrievijas robežu. No gada sākuma uz robežas ir aizturēti jau vairāk nekā 10600 cilvēku. Šoreiz radio klausītājiem un nozares ekspertiem jautājam par hibrīdkaru uz Latvijas – Baltkrievijas robežas. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 6. oktobrī.

  Rīgas dome ir pieņēmusi lēmumu, ka azarstpēles galvaspilsētas teritorijā ārpus četru un piecu zvaigžņu viesnīcām tuvāko piecu gadu laikā vairs nebūs. Šonedēļ raidījumā “Aktuālā piektdienā” apkopojam gan sabiedrības, gan nozarē iesaistīto cilvēku viedokļus. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 29. septembrī.

  Šonedēļ raidījumā “Aktuālā piektdiena” diskutējam un apokopojam viedokļus par sēņošanu. Paradumi, ieteikumi un prasme atšķirt sēnes. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 22. septembrī.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājam par dažādiem krāpšanas mēģinājumiem ar īsziņu, Whatsapp ziņu un epastu starpniecību. Apkopojam klausītāju un jomas ekspertu viedokļus, lai palīdzētu atpazīt krāpšanas mēģinājumus. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 15. septembrī.

  Raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatām basketbola izlases panākumus un to ietekmi un nozīmīgumu Latvijas sabiedrībai. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 8. septembrī.

  Ir sācies jaunais mācību gads, tādēļ šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatām visu, kas ir saistīts ar mācībām, atmiņām no skolas laikiem un mācībām valsts valodā. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 1. septembrī.

  Šomēnes Latvijā ir sākusies jaunā teātru sezona. Tomēr gaidāmo jauniestudējumu vietā, publiskajā telpā plašāk tiek runāts par diviem skandāliem – Liepājas teātrī un Latvijas Nacionālajā teātrī. Raidījumā “Aktuālā piektdiena” skaidrojam sabiedrības attieksmi pret teātriem un uzklausām nozares pārstāvjus par problēmām teātros. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 25. augustā.

  Latvijas Republikas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ir paziņojis par demisionējis. Šobrīd rit sarunas par jaunas valdības veidošanu. Šoreiz raidījumā skaidrojām, ko sabiedrība sagaida no jaunās valdības un kas ir apnicis līdzšinējā valdības darbā. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 18. augustā.

  Tuvojoties jaunajam studiju gada sākumam, šobrīd ir sakāpināts pieprasījums pēc īres dzīvokļiem. Raidījumā “Aktuālā piektdiena” analizējam aktuālo situāciju un izmaiņas īres tirgū. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 11. augustā.

  Jaunākajā raidījuma “Aktuālā piektdiena” epizodē kopā ar nozares ekspertiem un sabiedrību tika apspriests temats par drošību uz Latvijas autoceļiem un jaunajām likuma izmaiņām. Raidījums Radio SWH ēterā izskanēja 2023. gada 4. augustā.

  Šoreiz raidījumā “Aktuālā piektdiena” apskatījām kāzu sezonas tendences Latvijā. Skaidrojām gan nozarē iesaistīto cilvēku viedokli, gan sabiedrības novērojumus. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 28. jūlijā.

  Jūlija pirmā nedēļa Latvijas ūdeņos bija traģiska – trīs dienu laikā noslīka 7 cilvēki. Kopumā šogad no ūdenstilpnēm glābēji ir izcēluši vismaz 70 bojāgājušos. Šoreiz uzklausām ekspertu viedokli par to, kas jāievēro pie ūdens un ūdeņos, kā arī sabiedrības viedokli par to, vai tie ir pietiekami informēti par drošību ūdens tuvumā. Raidījums ētera izskanēja 2023. gada 21. jūlijā.

  Noslēdzoties XXVII Vispārējiem dziesmu un XVII Deju svētkiem, raidījumā “Aktuālā piektdiena” runājām par svētku laikā piedzīvotajām emocijām, veiksmēm un neveiksmēm, no kurām varam smelties idejas un mācības, gatavojoties nākamajiem svētkiem 2028.gadā. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 14. jūlijā.

  8. jūlijā Latvijas Valsts prezidenta amatā stājās ilggadējais Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Noskaidrojām gan sabiedrības viedokli par jauno prezidentu, gan jaunā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča viedokli par to, kāds viņš vēlas būt. Raidījums ēterā izskanēja 2023. gada 7. jūlijā.