“Pietura vecākiem” raidījumā uz vecāku jautājumiem atbild “Centrs ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis.
Klausītāja jautājums: Vakcinēt vai nevakcinēt bērnu pret ērču encefalītu?
Inga Oliņa: Sākumā gan jāpiemin, ka ne es, ne Georgs neesam ne imunologi, ne dakteri, ne arī speciālisti šajā jomā un mēs varam tikai parunāt par filozofiskām tēmām. Mans personīgais viedoklis ir – jā, vakcinēt. Man gan pašai reizēm tas piemirstas un būtu jāatjauno vakcinācija pret ērču encefalītu gan pašai, gan bērniem, jo mums tuvu cilvēku lokā ir bijuši vairāki gadījumi, kad encefalīta rezultātā ir radies meningīts.
Georgs Rubenis: Mans aicinājums ir paskatīties uz šo tēmu preventatīvas veselības aprūpes kontekstā. Tas īstenībā ir tāds plašāks jautājums, kad domājam par savu bērnu fizisko veselību vai fizisko labsajūtu.
Inga Oliņa: Cilvēkus, kuri izvēlas nevakcinēt savus bērnus, ir ļoti grūti pārliecināt tad, ja mēs viņiem sakām, ka viņi ir muļķi. Ja es nāku ar attieksmi, ka tu esi stulbs un vispār neko nesaproti, un palasi, lūdzu, pēdējos pētījumus, tad tajā pašā brīdī viņš interneta dzīlēs atradīs pretargumentus visam teiktajam. Ja cilvēkam tā ir dziļa pārliecība, tad ir ļoti grūti iedot šos pretargumentus un pārliecināt par pretējo, jo cilvēks nemitīgi atradīs veidus kā attaisnot savus lēmumus. Sociālā psiholoģija liecina, ka tad, kad mēs pieņemam kaut kādus lēmumus, tad pēc tam mums ir ļoti grūti no tiem atteikties, jo smadzenēm ir tendence nepiepūlēties. Ja jūs gribat mainīt kāda cita pārliecību, jums ir jānostājas drusciņ viņa pusē. Man ir ļoti grūti pieņemt tavu ideju, ja tu man saki, ka es esmu stulbene.