Nupat Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā inaugurēts profesors Gundars Bērziņš. Raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” viņš pastāsta par saviem mērķiem jaunajā amatā, kur viens no svarīgākajiem izvirzīts – LU iekļūšana universitāšu topa piecsimtniekā. Tāpat Bērziņš vēlas pierādīt jauniešiem, kuri plāno studēt ārzemēs, ka Latvijā ir iespējams iegūt labu izglītību.
Šobrīd LU pasaules universitāšu topā atrodas apmēram starp 800. un 900. vietu, kas ir atkarīgs arī no reitinga, pastāsta Bērziņš: “Kopumā es varētu teikt, ka tas ir ļoti svarīgs mērķis Latvijai. Kāpēc tas ir svarīgs mērķis Latvijai? Jo mums ir jāpierāda, ka Latvijā ir iespējams iegūt labu izglītību, jo, ja mēs to nepierādīsim, jaunieši turpinās braukt mācīties citur. Tas “top 500” ir tāds simbolisks mērķis – teikt, ka mēs esam labāko universitāšu pasaules topos, līdz ar to – labāko izglītību var iegūt šeit uz vietas, Latvijā.”
Rektors turpina: “Tā kā tas ir tāds no vienas puses ļoti svarīgs mērķis, no otras puses – šajos reitingos ir vesela rinda rādītāju, kas liecina par to, ka mēs esam uz pareizā ceļa attīstībā. Līdz ar to tas no otras puses ir arī tāds mērinstruments, kurš mēra to, vai mēs strādājam tā kā labākās pasaules universitātes – vai nē, vai mēs varam sasniegt to, ko var sasniegt labākās universitātes, – vai nē.”
Nereti vecāki izsaka vēlmi sūtīt mācīties savus bērnus tieši uz ārzemēm, nevis izvēlas augstāko izglītības iestādi Latvijā. “Ja šādu līdzīgu jautājumu uzdod, piemēram, Lietuvā, tad Lietuvā atbilde ir: “Nē, mūsu bērni studēs Lietuvā.” Latvijā diezgan daudzi cilvēki saka: “Nē, mūsu bērni studēs ārzemēs.” Lai lauztu šo tendenci, tieši tāpēc ir jāpalielina augstākās izglītības prestižs,” skaidro rektors.
Viņš norāda, ka augstākās izglītības prestižu var palielināt ar zinātniskiem sasniegumiem un bērnu panākumiem šeit pat, Latvijā, un arī visā pasaulē: “Es teiktu, ka tieši tāpēc ir svarīgi universitātēm būt šo labāko universitāšu topu augšgalī, tieši šī iemesla pēc, lai sabiedrībai pierādītu, ka šeit var iegūt labāku izglītību, bieži vien daudz labāku izglītību nekā citur pasaulē.”
Vairāk klausies raidījuma “Ar dziesmu par dzīvi” ierakstā: