trešdiena, 16. aprīlis
SākumsSabiedrībaKurš skolu sistēmā ir galvenais klients? Bērns!

Kurš skolu sistēmā ir galvenais klients? Bērns!

Nereti rodas pārdomas ne tikai par skolu sistēmu un to, kurš tajā ir pats svarīgākais, bet arī – kāpēc vispār jāiet uz skolu? Raidījumā “Pietura vecākiem” vecāku izglītības treneri no “Centra ZIN” Inga Oliņa un Georgs Rubenis rod vairākas atbildes uz radušajiem jautājumiem, kas var palīdzēt labāk izprast izglītības sistēmas būtību un to, kur tajā visā ir arī paši galvenie klienti – bērni.

“Skolu sistēmā klients, protams, nav ne vecāks, ne skolotājs, bet bērns – tas, kurš šo izglītību saņem. Man šķiet, ka nereti svarīgi ir uzdot jautājumu – kāpēc ir jāiet uz skolu?” teic Oliņa, uz ko Rubenis vaicā: “Kāpēc ir jāiet uz skolu, Inga? Ko es no tā iegūstu?” Vecāki nereti par šo saka: “Tad, ja tu labi mācīsies, iegūsi izglītību, pēc tam varēsi strādāt labā darbā.” Tomēr klienti jeb bērni šādus vārdus un prognozes nākotnei nesaprot, norāda vecāku trenere.

“To, cik izglītība ir svarīga, mēs arī kā pieaugušie esam sapratuši tad, kad esam pabeiguši skolu, vai tad, kad mēs ieejam pieaugušajā dzīvē. Te ir ļoti būtiski arī viņiem neteikt šīs prognozes – labi mācīsies, dabūsi labu darbu, labi dzīvosi,” viņa turpina, “Prognozes par nākotni pēc 10, 12, 20 gadiem ir diezgan jocīgas un man kā bērnam vai pusaudzim nesaprotamas.” Arī Rubenis piebilst, ka pat pieaugušajam 12 gadu prognozes uz priekšu var būt nesaprotamas.

“Kāpēc ir jāiet uz skolu?” jautājumu turpina šķetināt Oliņa, “Man šķiet, tāpēc ka es gribu iepazīt sevi un iepazīt pasauli – tur ir interesanti, jo labumu no kvadrātsaknes es varu saprast tikai drusciņ vēlāk.” Savukārt, runājot par skolu sistēmu, visas trīs puses – bērns, vecāks un skola, ir būtiskas, taču svarīgi, lai tās viena otru netraucē.

“Īpaši attiecībā, ka vecāki sajauc, kurš ir klients. Dažreiz ir tā, ka viņi jūt šo vajadzību – es pieprasu no tevis. Varbūt pat nejautājot bērnam – kas viņam patīk, ko viņš gribētu. Tāda teicamnieku sindroma vecāki, kuriem ir ļoti būtiski sasniegumi un kādu iespaidu tas rada uz bērna pašvērtējumu – atzīmes un novērtējums – izrādās, ka tas ir svarīgāks, nekā man būt priecīgam un laimīgam,” paskaidro vecāku trenere.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Slēpes, kompromiss un nākotne? Upenieks komentē notiekošo Briča un Rastorgujeva incidentā

Raidījumā “Vakara sporta stunda” kādreizējais biatlonists un IBU juniora kausa izcīņas Latvijas posma direktors Gundars Upenieks komentē šobrīd notiekošo starp biatlonistu Andreju Rastorgujevu un...

POPULĀRĀKIE