Dzimstības krišanās problēma tiek arvien vairāk apspriesta un šķetināta. Raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs, Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš dalās savā viedoklī, kāpēc, viņaprāt, dzimstība šobrīd ir tik zemā līmenī.
“Es domāju, ka tur nav tādas vieglas atbildes. Ja tā būtu, tad tā jau sen būtu atrasta un sacīta, un cilvēki to tā arī darītu,” uzskata Godiņš, “Pamatā ir ļoti vienkārša lieta – tas ir egoisms, jo šie laiki nav grūti laiki – ir bijuši daudz, daudz grūtāki laiki ar daudz, daudz lielākām ģimenēm.”
“Es domāju, ka nedrošība – jā, tā noteikti spēlē kaut kādu lomu, bet tās ir arī ekspektācijas – man ir jādzīvo kaut kādā dzīves līmenī, un, ja es tagad atļaušos kādu bērnu, tad tas nozīmē, ka mans dzīves līmenis kritīsies. Es gribu, lai mani bērni dzīvo kaut kādā dzīves līmenī, un tas nozīmē, ka es izvēlos dzīves līmeni pāri par dzīvību – kad tajā iedziļinās, par to ir skumji,” viņš turpina.
Rīgas Doma dekāns aizdomājas par senākiem laikiem, kur var redzēt praktiskas atšķirības: “Cilvēki jau agrāk nebija mazāk egoistiski, bet pavisam vienkārši – agrāk nebija pieejami tik plaši izsargāšanās līdzekļi. Pavisam vienkārši – cilvēkam gribas mīlēties, bet bērnus negribas. Tad, kad to nevar tik viegli nokārtot, tad bērni piesakās, un viņi ir. Tad – kā tu nemīlēsi bērnu, kurš ir piedzimis?
Jo ir viegli nemīlēt bērnu, kurš nav piedzimis, vai nemīlēt bērnu, par kuru nav pieņemts lēmums – respektīvi, kas nav vispār, mēs neapskatām to kā iespēju. Bet, kad viņš ir piedzimis, tu nevari iztēloties, kā būtu tad, kad tā bērna nav.” Viņaprāt, ārējie argumenti cilvēkam nepalīdz izvēlēties to, ka viņam būs bērns.
“Tā ir lielāka varbūt atvērtība tam, ka mana dzīve un manas dzīves uzdevums nebeidzas tikai ar mani, ka tur ir kaut kas vairāk,” norāda Godiņš, “Dzīvības došana tālāk – kādam cilvēkam tā nav daļa no viņa dzīves, piemēram, cilvēks, kurš dzīvo viens pats, vai nevar fizioloģisku apstākļu dēļ būt bērni, bet citādi tā ir daļa no cilvēka dzīves, tā ir tā daļa no katra cilvēka uzdevuma. Katrs, kurš ir audzinājis bērnus, zina, ka tas ir tā kā iekāpt, ja salīdzinātu ar videospēlēm, nākamajā līmenī.”
Pilnu raidījumu “Ar dziesmu par dzīvi” klausies ierakstā!