Raidījumā “Pietura vecākiem” rubrikā “Jūs jautājat, mēs parunājam” kāda mamma raksta: “Manam bērnam (12 gadi) ir grūtības aizmigt un uzturēt veselīga miega režīmu. Kādi ir ieteikumi, lai veidotu labu miega rutīnu, uzlabotu bērna miega kvalitāti?” Atbildes rod vecāku izglītības treneri no “Centra ZIN” Inga Oliņa un Georgs Rubenis.
Oliņa norāda, ka ilgu laiku ticis uzskatīts, ka, ja noņemsim miega traucēkļus, tad arī to uzlabosim. Tomēr, ko nozīmē grūtības aizmigt? Vecāku trenere paskaidro, ka par grūtībām var uzskatīt, ja pusstundas laikā bez palīglīdzekļiem cilvēks nav aizmidzis. Tāpat miega laikā norit daudz un dažādi procesi, kas palīdz mūsu ķermenim ne tikai atpūsties un atjaunoties.
“Ja trīs mēnešu garumā nevar ar to tikt galā, es ieteiktu meklēt miega speciālistu. Tur pat varbūt viena konsultācija palīdz. Otrs – viegli pateikt, grūti izdarīt – mēģināt tās divas stundas pirms miega tomēr tos ekrānus nelietot. Varbūt pamainīt režīmu, ka es ceļu bērnu pusstundu ātrāk vai pusstundu vēlāk,” viņa iesaka.
“Nenokavēt gulētiešanas laiku, kad mans ķermenis man saka: “Tagad ir jāiet gulēt!” Mēs esam ļoti individuāli – vienam pietiek ar astoņām stundām, vienam vajag desmit stundas, vienam pietiek ar septiņām, un tas vidējais stundu skaits, kas ir nepieciešams, lai mēs piedzīvotu visas fāzes, ir septiņas līdz desmit stundas,” turpina vecāku trenere. Kopumā cilvēkam dzīves laikā nepieciešamība pēc konkrēta miega daudzuma nemainās.
Vēl talkā var nākt diendusa pēc skolas, īpaši pusaudžiem to arī iesaka, stāsta Oliņa, tomēr nevajadzētu aizrauties ar pārāk garu snaudu, kas var tālāk ietekmēt arī naktsmieru. “Jāpadomā, kāda ir gulta, kāds ir matracis – arī ļoti svarīgi. Kāds ir spilvens? Spilvenu būtu vērtīgi reizi trijos gados mainīt. Domāt par to, kā vēdināt istabu,” viņa skaidro, “Brīdī, kad guļamistabā ir daudz grāmatu, drēbes viskautkur, tas arī var temperatūru un sausumu mainīt, ka ķermenim ir vienkārši grūti elpot un grūti izgulēties.”