pirmdiena, 13. janvāris
SākumsAktuāliJūs jautājat, mēs atbildam – kā atradināt bērnu grauzt nagus?

Jūs jautājat, mēs atbildam – kā atradināt bērnu grauzt nagus?

Raidījumam “Pietura vecākiem” kāda mamma iesūtījusi jautājumu par savu piecgadīgo bērnu – kā rīkoties un ko vispār nozīmē tas, ja bērns nemitīgi liek mutē rokas, pirkstus un grauž nagus? Jautājumu šķetina vecāku izglītības treneri no “Centra ZIN” – Inga Oliņa un Georgs Rubenis.

“Vislabāk mēģināt saprast, sev tiešām piefiksēt, kādās situācijās šie nagi vai pirkstiņi tiek likti mutē,” stāsta Oliņa, “Principā mums būtu jānoskaidro tas izraisītājs – vai es to daru, kad es sēžu pie televizora un vienkārši graužu nagus, tāpēc ka man ir tāds ieradums, vai es sāku grauzt nagus situācijā, ka rītdien būs kontroldarbs, un es izjūtu trauksmi.”

Viņa turpina: “Tā ir savā ziņā tāda nomierināšanās, kas var būt, piemēram, bijusi izraisīta ar kādu, teiksim, trigeri vai kādu satraukumu, kas vēlāk var būt pāraugusi jau kaut kādā ieradumā, ka es tā daru.” Citi sevi nomierina, piemēram, tinot matus ap pirkstu, kāds krata kāju vai pat krakšķina pirkstus.

Turklāt muti varētu dēvēt par pirmo nomierināšanās maņu – mazulis iemācās ēst zīžot, kas viņu nomierina. Ko vecāks varētu darīt šādā situācijā un kā palīdzēt savam bērnam, vaicā Rubenis. “Droši vien jāatrod kaut kāda aizstājējuzvedība,” iesaka Oliņa, dodot piemēru, kas varētu nepatikt zobārstiem, mutē ieliekot gumijas konfekti, nevis pirkstus.

“Lai es to pārtrauktu, man tiešām ir jāizdomā kaut kas ļoti konkrēts, ko es tajā laikā daru,” viņa skaidro, “Tas nevar būt kaut kas abstrakts – kaut ko citu padaru. Tam ir jābūt ļoti konkrētam, kur es šo uzvedību aizstāju ar citu ļoti konkrētu lietu, piemēram, var būt man ir fidžeta rotaļlieta, ko es tajā brīdī pagraužu nagu vietā.”

Oliņa vecākiem iesaka saprast, ka bērnu apsaukšana, piemēram, nebāz pirkstus mutē, var raisīt gan satraukumu, gan kauna sajūtu. Mazie ķipari pirkstus mutē nebāž un nagus negrauž speciāli. “Visdrīzāk tas ir kaut kāds automātisks mehānisms, kas šajā procesā notiek,” viņa nosaka. Tāpat palīdzēt par vecāka un bērna kopīgi izdomāts koda vārds, kas, maigi izteikts, atgādina par uzvedības maiņu, lai arī gala rezultātā mainītos ieradums.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Samanta Tīna ar vērienu noslēdz koncerttūri “Vēstule Tev” un izdod skaņdarbu sadarbībā ar Rihardu Zaļupi

Sestdien, 28. decembrī, pēc vērienīgi noslēgtās “Vēstule Tev” koncerttūres “Splendid Palace”, dziedātāja Samanta Tīna prezentē savu jauno dziesmu “Ai, tu manu skaļu balsi”, kas...

GAMMA žūrija vērtēs visu gadu mūzikā

5. martā Arēnā Rīgā notiks mūzikas nozares jaunās balvas GAMMA apbalvošanas ceremonija. Decembrim noslēdzoties, tiek pabeigts darbs pie GAMMA...

POPULĀRĀKIE