trešdiena, 22. janvāris
SākumsDzīvesstilsJūs jautājat, mēs atbildam – kā risināt skolēnu konfliktus, kuros iesaistās arī...

Jūs jautājat, mēs atbildam – kā risināt skolēnu konfliktus, kuros iesaistās arī vecāki?

Raidījumā “Pietura vecākiem” vecāku izglītības treneriem no “Centra ZIN” Ingai Oliņai un Georgam Rubenim kāda mamma raksta, ka skolā notikusi situācija – jauns bērns klasē, kurš izdarījis fiziski pāri citiem. Šī skolēna vecāki nesaprot, ka viņu bērns ir vainīgs, neatvainojas un nepiekāpjas, tāpat vecāku čatā notiek karstas diskusijas ar apvainojumiem. Tāpēc mammas jautājums – kā ieskaidrot tiem vecākiem, ka viņu bērns ir vainīgs un ka viņiem jāatvainojas?

“Nekā!” nosaka Oliņa, “Ir kāds, kurš ir ienācis no ārpuses, acīmredzot, iespējami kādi aizsargmehānismi vai savas uzvedības modeli viņš ir neadekvāti izmantojis šajā klases kolektīvā, un pārējie vecāki tagad uzskata, ka šim bērnam būtu kaut kāda konsekvence, acīmredzot, caur vecākiem. Katrā gadījumā es vienmēr atbalstu to, ka mēs iestājamies par saviem bērniem – mēs esam viņu pusē.”

Tomēr ar atvainošanās pieprasīšanu, izmantojot tādas pašas agresīvās metodes, visdrīzāk vēlamo reakciju neizdosies panākt. “Tikai tad, ja mēs iejūtīgi, iespējams, saprotoši, iespējams, ar tādu ieinteresētību mēģināsim risināt vai – kā mēs varētu palīdzēt,” viņa turpina, “Vai citiem vecākiem tur ir jāiesaistās, ja tas ir kaut kāds pastarpināts konflikts? Šeit ļoti būtiska loma tomēr ir pedagogam, tāpēc ka viņš tur bija uz vietas. Viņam būtu bijis jābūt tam, kas monitorē, kas savā ziņā veic šo mediāciju.”

“Vardabība vienmēr veicina jaunu vardarbību, arī tad, ja tā vardarbība ir verbāla, tad automātiskā katra cilvēka dabiskā reakcija ir no šīs vardarbības aizsargāties vai neaizsargāties. Visbiežākā bāzes reakcija ir, vai nu dot pretī vai izvairīties,” norāda Rubenis. Savukārt Oliņa iesaka pašķetināt, kas varētu būt izraisījis šo bērna uzvedību, jo ne viss vienmēr ir balts, kā to mālē.

“Drīzāk ir jādomā uz priekšu, kādā veidā mēs šo konfliktu tomēr varam pārvērst kaut kādā sarunā, varbūt diskusijā bez vainīgo meklēšanas un publiskas sodīšanas. Tas arī ne pie kā laba nenoved, tas noved tikai pie iekšējām dusmām, netaisnības sajūtas, to, ka mani nav ievērojuši, jo visdrīzāk tur ir bijis kaut kāds iemesls. Acīmredzot, vienīgais mans veids, kā es varu uz to reaģēt, piemēram, ir fiziska agresija,” viņa paskaidro.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Volejbolists Fokerots uzskata, ka pārinieks Pļaviņš tik drīz karjeru vēl nenoslēgs

Pldumales volejbolistu duets – Mārtiņš Pļaviņš un Kristians Fokerots pirms laika pārsteidza daudzus, izcīnot Eiropas čempionu titulu. Tomēr ne tikai divu olimpisko čempionu apspēlēšana...

Nestāstīsim bērniem pekstiņus jeb Kas ir tukšie draudi un kāpēc tie nestrādā

“Ja tu nebeigsi kliegt, tūliņ iesim prom!” – nereti vecāki izmanto šāda veida frāzes, kas patiesībā tiek izpildītas samērā...

POPULĀRĀKIE