Raidījumam “Pietura vecākiem” kāda mamma raksta jautājumu par saviem 11 un 14 gadus vecajiem pusaudžiem, kuri savā starpā aizrāvušies ar anglicismu izmantošanu, arī komunikācijā ar vecākiem. Kādā veidā ir iespējams šo nelatviskumu apkarot, vecāku izglītības treneriem no “Centra ZIN” Ingai Oliņai un Georgam Rubenim vaicā mamma.
“Apkarot to īsti droši vien es neieteiktu, domājot, ka jūs uzsākat kaut kādu cīņu,” norāda Oliņa, “Visdrīzāk, ka tā cīņa varētu izskatīties, ka jūs viņus visu laiku koriģējat, ar domu – pasaki pareizi.” Viņa aicina arī aizdomāties par to, ka agrāk anglicismu vietā bijis daudz rusicismu, piemēram, davai vai točna joprojām var dzirdēt daudzu pieaugušo leksikā.
“Es domāju, ka, ja jūs visu laiku tam pieķeraties kā tādai strīdu vai sarunas tēmai, tas varbūt nenāk par labu, bet man ir aizdomas, ka jūs varat vienkārši dalīties ar savām bažām kādā mierīgā sarunā – vai tu gribētu, lai mēs atrodam kaut kādus citus vārdus?” turpina vecāku trenere, “Varbūt, ka mēs varam izvēlēties top trīs vārdus, kuriem mēs atrodam kaut kādus analogus – interesantus vārdus latviešu valodā.”
Tāpat vērtīgi varētu būt, piemēram, paskatīties kopā kādu vecāku latviešu filmu vai arī meklēt smieklīgus izteicienus, atrodot tiem vietu mūsdienu leksikā. “Bieži vien jau ir tā, ka valodas lietojums nereti ir saistīts arī ar tādu piederības sajūtu. Ja pusaudžiem klasē vai draugu lokā intensīvi šādi vārdi tiek lietoti, tad sarežģīti būt vienam tam, kas tagad kaut ko maina,” piebilst Rubenis.
“Mans ieteikums noteikti nebūtu kaunināt, intensīvi aizrādīt par šo te anglicismu lietošanu un, iespējams, tā mierīgi pieiet, varbūt to pārrunājot,” nosaka Oliņa. Gana uzjautrinoši varētu būt atrast, piemēram, desmit labākos un garšīgākos latviešu lamuvārdus, tāpat arī “Scrabble” spēle latviešu valodā. Te svarīgi būs kopīgi meklēt veidus, kas derētu katrai ģimenei.