Bērns vai jaunietis ir sācis patstāvīgi nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, tomēr, vai šis būtu tas brīdis, kad būtu vērts par šo arī piešķirt kādu bonusa sistēmu? Atbildi uz jautājumu raidījumā “Pietura vecākiem” meklē un no cita skatpunkta ļauj paskatīties “Centra ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis.
“Ar tādu pozitīvismu, ar tādu priekšā rādīšanu mans bērns vai jaunietis ir sācis kaut ko darīt pats patstāvīgi un tā tālāk. Vai šis būtu brīdis, kad būtu vērts par tādām fiziskām aktivitātēm piešķirt kādu nosacīti bonusa sistēmu?” vaicā Rubenis. “Mēs runājam par veselīgiem ieradumiem,” nosaka Oliņa, kura uzreiz norāda, ka tā nav laba doma un ļauj paskatīties uz šo jautājumu no citas puses.
“Šis aspekts, ka es neesmu gana labs tev kā vecākam, tad kam vēl es varu būt gana labs? Vienalga kādā stāvoklī. Tas man ir saknē jāsaprot, jo, ja tu man kā vecāks vēl norādi, tas ir vēl trakāk nekā tev partneris saka: “Zini, tu man šobrīd īstenībā neliecies pietiekami pievilcīga! Vajadzētu bišķiņ pastrādāt ar sevi, lai es atgūtu interesi par tevi.”
No partnera puses tas jau var izklausīties, kā tāds biedējošs un īstenībā protestu izraisošs, iespējams, pašvērtējumu pazeminošs pasākums. Ja tas nāk no vecāka, tad vēl vairāk,” skaidro izglītības trenere. Tas gan noteikti nenozīmē, ka mēs nevēlamies rūpēties par bērna veselību.
“Ja tiešām mēs saskatām tajā problēmu, mums ir jāvienojas, kā mēs meklējam to jautājumu – veselības dēļ saistībā ar kaut kādiem speciālistiem, kas mums var palīdzēt, nevis – es esmu tavs treneris, dietologs un aizliedzu tev ēst, un tagad lieku skriet tos piecus apļus, jo citādāk tev būs liekais svars,” turpina Oliņa.
Ar šo jābūt uzmanīgam – īpaši, ja vecāks ir gana normāls un foršs, bērnam vai jaunietim var rasties sajūta, ka vecākam nepatīku, kāds es esmu, viņa skaidro: “No sliktas mammas, kā jau mēs runājām, ko no viņas sagaidīt? … Man tas koncepts varētu būt skaidrs, ka tā ir, bet, savukārt, pazemojums un nepilnvērtības sajūta attiecībā pret savu vienu no tuvākajiem, nozīmīgajiem pieaugušajiem var radīt tiešām arī nākotnē ļoti lielas sekas manam pašvērtējumam un emocionālajai veselībai.”