Viens no piesaistes veidiem ir arī trauksmainā piesaiste – ko tā nozīmē, kā izpaužas un ko veicina bērnos, raidījumā “Pietura vecākiem” skaidro “Centra ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis. “Es labāk zinu, ko tev vajag!” trauksmainās piesaistes veida vecāku raksturo Oliņa.
“Trauksmainais vecāks attiecībā uz bērnu būs tāds, ka tā konsekvence – atsaukties uz vajadzībām, ir ļoti neregulāra. Tātad nekonsekventi priecājos, nekonesekventi reaģēju tad, kad bērns ir satraukts,” skaidro vecāku trenere, uzsverot, ka šāda nekonsekvence rada neskaidrības bērnam par to, kā viņa emocijas tiks uztvertas un atbalstītas.
Šādā ģimenē vecāks var būt ļoti koncentrēts uz savām vajadzībām, nevis bērna emocijām. “Šajā gadījumā ļoti raksturo tas, ka – es zinu labāk, kā tu jūties. Proti, bērns vairāk ir koncentrējies uz to, ka viņam nepārtraukti ir jālasa šī vecāka emocijas un vecāka noskaņojums, jo vecāks, savukārt, ļoti maz reaģē uz šo emocionālo bērna pusi,” stāsta Oliņa.
Viņa turpina par bērnu, kas uzaudzis ar trauksmainas piesaistes vecāku: “Viņam ir tāda trauksmaina (sapinies attiecībās) izpausme par to, ka es pārspīlēti lasu kaut kādas sociālās atslēgas – izlasu vienu īsziņu, man jau mati stāvus, es zem katra emodži esmu veselu scenāriju izdomājis, ko tas varētu nozīmēt, lai gan tas nenozīmē tik daudz, kas tur ir rakstīts.”
Šādos gadījumos vecāki mēdz vairāk pievērsties bērna praktiskajām vajadzībām, atstājot novārtā emocionālās, skaidro Oliņa: “Proti, šeit var būt tāda, ja mēs runājam par to noraidošo, ka viņš vairāk koncentrējas uz instrumentālo aprūpi – tehniski tevi apkopju, bet mazāk iesaistos tavās emocionālajās vajadzībās.”
Trauksmainais vecāks bieži vien uzskata, ka zina labāk, ko bērns jūt un kādas ir viņa vajadzības, kas var izpausties kā helikoptera vecāku uzvedība. “Trauksmainais drīzāk būs tāds – es labāk zinu, ko tev vajag! Tas varbūt nav pilnībā korekti – šeit varētu vilkt drusku paralēli ar helikoptera vecāku. Viņš ir vispār vairāk uz savu emociju koncentrējies itkā no vienas puses, bet tas ir no sērijas – tu vēl man paldies pateiksi!” piebilst vecāku trenere.