Raidījumā “Pietura vecākiem” šoreiz “Centrs ZIN” vecāku izglītības trenere Inga Oliņa apspriež Lieldienu tradīcijas un to nozīmi ģimenē.
Tēma, kas tiek apspriesta, ir par tradīcijām, par svētkiem un šo tradīciju, svētku nozīmīgumu. Par to, ka tādas lietas ieviešot un darot savās ģimenēs, mēs radām bērniem un arī paši sev piederības sajūtu, drošības sajūtu un arī tādu skaistu ciklisku notikumu, kas mums ļauj dot īpašu noskaņu vai īpašu nokrāsu tiem konkrētajiem svētkiem, kurus mēs šādā veidā svinam. Tradīcijām būtībā tā svarīgā lieta ir tāda, ka tas ir kaut kas, ko mēs darām regulāri un katru gadu atkārtojam.
Un te Ingai Oliņai bija ieteikums, ka savā starpā vienojoties varētu ieviest arī jaunas tradīcijas konkrētajos svētkos.
“Jaunās tradīcijas varētu būt kaut kas saistīts ar pašiem svētkiem, piemēram, ja runājam par Lieldienām, varam sākt kādu no jau zināmajām tradīcijām un sākt ripināt olas pa reni vai ko tamlīdzīgu. Bet tik pat labi tas var būt arī nesaistīts tieši ar Lieldienu tradīcijām. Varbūt mēs spēlējam jengu tajā vakarā vai varbūt mums ir brīvdabas plenērs un kaut ko gleznojam.”
Domājot par tradīcijām, viena lieta ir tas, ko darām ģimenes ietvaros. Bet lielai daļai no svētkiem nāk līdzi arī vēsturiskās lietas. Vai to būtu vērts pārrunāt? Cik svarīgs bērniem un jauniešiem ir vēsturiskais konteksts?
Inga Oliņa uz šo jautājumu atbild: “Man liekas, ka tas iedod kaut kādu perspektīvu par to, kas tur īsti ir tajās tradīcijās. Kāpēc tur ir tas zaķis Lieldienās. Te ir arī tas aspekts, ka tie ir kristīgie svētki, ko varam pārrunāt. Tas gan nenozīmē, ka tam obligāti ir jāsaistās ar tavu personīgo ticību vai neticību. Bet nevar noliegt, ka liela daļa pasaules šo dienu saista ar Jēzus augšāmcelšanos. Mums pašiem arī agrāk fonā vienmēr gāja kāda filma ar šo reliģisko kontekstu.”