Raidījumā “Tik Tik Tik” viesojas Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) rektors, profesors Kristaps Zariņš, lai pastāstītu par leģendāro karnevālu, kas 7. februārī norisināsies akadēmijas telpās jau 85. reizi. Savukārt Grieta Ieviņa, kura pētījusi karnevāla vēsturi, atklāj interesantas detaļas par to, kā šis notikums norisinājies 20. gadsimta 20. un 30. gados.
Vai varētu teikt, ka tas, kas notiek karnevālā, arī paliek karnevālā? “Prieka un ekstāzes pasākumi, protams, paliek cilvēku atmiņās, jo sevišķi to cilvēku, kas piedalās, bet nu manā jaunībā šie mirkļi tika fiksēti dažādu iestāžu arhīvos un diezgan bieži tā laika vadībai bija jāskaidro dažādas maskas, sarunas – tādas lietas, bet jebkurā gadījumā cilvēki atceras priecīgus mirkļus, it sevišķi tos, kas ir notikuši jaunībā,” teic Zariņš.
Ieviņa pastāsta, ka padomju laika karnevāli bijuši eksluzīvāki un īsti nevar zināt, kas tur noticis, taču par 20. un 30. gadu karnevāliem avīzes rakstījušas nākamajā dienā: “Palasot šos rakstus var secināt, ka tur ļoti daudz kas notika – tur bija ļoti skandalozi, tur bija visādas izdarības, tai skaitā, piemēram, 31. gada karnevālā mākslinieks Kārlis Padegs ieradās saģērbies kā tajā laikā pasaules slavenā slepkava Džeks Uzšķērdējs – tas arī bija liels, skandalozs notikums.”
Leģendārais Latvijas Mākslas akadēmijas karnevāls šogad notiks 85. reizi, un jubilejas gadā tā vadmotīvs būs “Mākslinieka gars: Igor c’est la vie, Igor c’est l’amour”. Grandiozais notikums norisināsies 7. februārī, kad akadēmijas telpas tradicionāli pārvērtīsies par dzīvu mākslas izpausmju virpuli – ar performancēm, koncertiem, radošajām darbnīcām un vēl neskaitāmiem pārsteigumiem.
Latvijas Mākslas akadēmijas karnevāls aizsākās jau 1929. gadā, un kopš tā laika tas ir kļuvis par unikālu mākslas notikumu, kas apvieno maskas, mūzikas, dejas un radošās izpausmes.