svētdiena, 7. jūlijs
SākumsDzīvesstils"Tu drīksti tā justies." Kas ir tik svarīgā empātija un kā tā...

“Tu drīksti tā justies.” Kas ir tik svarīgā empātija un kā tā veidojas

Raidījuma “Pietura vecākiem” viena no tēmām ir empātija. Ko īsti nozīmē empātija un kas varētu būt tās labās lietas, kādā veidā mēs kā vecāki varētu veicināt savas un bērnu attiecības caur empātijas prasmēm? Par to stāsta “Centrs ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis.

Empātija ir spēja saprast citu cilvēku jūtas. Bērniem mēs to varam mācīt jau agri, piemēram, līdzpārdzīvojot viņu sajūtām. Jūtot līdzi, piemēram, ja bērns ir nobrāzis kāju vai sagriezis pirkstiņu. Varam stāstīt arī par to kā kāds cits jūtas, ilustrējot bērnam, ka arī kāds cits var justies slikti. Jāņem gan vērā, ka bērnam tās sajūtas iejusties kāda cita ādā attīstās palēnām. Piemēram, ja mēs divgadniekam stāstām: “Re, Pēterītim ir smiltiņas acīs un viņam sāp” – nevaram sagaidīt, ka divgadnieks uzreiz to sapratīs un spēs iejusties kāda cita ādā.

Apmēram līdz pieciem gadiem bērna skatupunkts izriet no viņa paša – es esmu par savu labsajūtu un man ir grūti iegūt otru perspektīvu, kuru mēs īstenībā tik ļoti gaidām. Tas gan nenozīmē, ka līdz šim vecumam mēs nevaram bērnam neko mācīt par empātiju. Bet nedusmojamies uz viņu, jo viņš tikai lēnām sāk visu saprast.

Arī pieaugušajiem reizēm ir nedaudz pagriezta sajūta par to, ko nozīmē empātija un līdzjušana. Mums to bieži pavada tas, ka aiz empātijas neredzam vajadzību, kas cilvēkam uz to brīdi patiesībā ir vajadzīgs. Vai cilvēkam palīdz tas, ka es pasaku: “Es zinu, kā tu jūties.” Dažreiz cilvēkiem vajag, lai tā empātija ir nevis tikai kaut kādu viņu acīmredzamo sajūtu nosaukšana, bet arī leģitimizēšana – ka tu drīksti tā justies.

Piemēram, situācija – bērns ir saņēmis sliktu atzīmi skolā un viens no vecākiem ir ne visai pedagoģiski nokritizējis to. Šajā brīdī es kā otrs vecāks varu izrādīt savu empātiju dzīvesbiedram un teikt: “Tu zini, tu nevari iedomāties, cik bieži es arī šādi jūtos, ka gribētu bērnam atgādināt to, ka viņa taču pati vakar nemācījās.”. Tādā veidā es nevis pasaku, ka tā domāt ir slikti, bet mana empātija atļauj vai tev saprast, ka es tajā brīdī nostājos it kā tavā pusē, pat neesot tavā pusē.

Par šo un citiem tematiem klausies raidījuma ierakstā:

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Rick Feds veido jaunu mūzikas programmu prestižajā Bērklija Mūzikas koledžā

Latviešu audiovizuālās mākslas un elektroniskās mūzikas izpildītājs un producents Rick Feds jeb Rihards Fedotovs šā gada jūnijā ar meistarklasēm viesojās vienā no pasaulē populārākajām...

Māris Mičerevskis: “Ātruma pārkāpšana dzīvojamās zonās var būt bīstamāka nekā uz Brīvības ielas”

Raidījumā “Saka Rīga” Ainārs Rutkēvičs iztaujāja pašvaldības Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas vadītāju Māri Mičerevski par satiksmes...

POPULĀRĀKIE