Raidījumam “Pietura vecākiem” kāda klausītāja iesūtījusi jautājumu par 14 gadīgo dēlu, kuram šobrīd ir sarežģīti ar higiēnas pamatlietu ievērošanu. Vecāku izglītības treneri no “Centra ZIN” Inga Oliņa un Georgs Rubenis meklē atbildi šai delikātajai situācijai – ko darīt, kā runāt ar dēlu un kā paskatīties uz šo situāciju no cita skatu punkta, padomu meklējot arī pie speciālista.
Pusaudzim, kuram ir 14 gadi, ir sarežģīti ar viņa higiēnas pamatlietu ievērošanu – grūti pierunāt regulāri iet dušā, mainīt drēbes, situāciju raksturo Rubenis. Tāpat puisis sasvīst, nenomaina apģērbu, un veidojas nepatīkams aromāts. Mamma raksta, ka ir mēģinājusi šo jautājumu izrunāt, pirkusi grāmatas un sūtījusi jaunietim “youtube” video, taču nekas nelīdz. Kā rīkoties šādā situācijā?
“Man gribētos domāt, ka varbūt ir vērts palūkoties kaut kur citur,” norāda Oliņa, pieminot, ka savu dara arī pusaudžu vecums – sevis nepatika un lielas šaubas. Viņa norāda, ka varbūt var palīdzēt zēna likšana mierā: “Es pieļauju, ka šī tēma par higiēnas uzturēšanu varētu būt kā tāda leijerkaste, kas visu laiku tiek spēlēta no vietas. Iespējams, ka tas ir jau drīzāk kā kritika, kā aizrādījums, kas tiek uztverts kā apdraudējums, kā rezultātā – es pilnīgi spītējos tev pretī.”
Saprotams, ka higiēnas jautājums ir arī par puiša veselību, taču problēmu var mēģināt risināt, nepiesaucot higiēnas lietu, arī ar kāda speciālista piesaisti, piemēram, psihologa. “Nemēģinot ierosināt, ka te ir kāda problēma, bet, iespējams, aiz šīs nevēlēšanās slēpjas kaut kas cits. Nevis šī higiēna ir pamatiemesls, bet cēlonis ir kaut kas cits,” skaidro Oliņa. Tāpat var palīdzēt vecāka aiziešana pie speciālista, kurš var palīdzēt izprast paša uzvedību, metodes, veidu, kā sarunājas ar bērnu.
“Ja cilvēks reizi dienā vai reizi divās dienās ieietu dušā, ar to šis jautājums būtu atrisināts, bet tā nevēlēšanās iet – es paģēru, ka tas ir saistīts, vai nu ar savstarpējām attiecībām, vai nu ar attiecībām, kas ir savstarpēji ar kaut kādiem citiem, jo man gribētos uzdot jautājumu – vai viņam ir draugi, kāds ir viņa sociālais konteksts, kurā šis zēns atrodas, kas notiek ģimenē?” interesējas vecāku trenere, kura iesaka tēmu neaiztikt un nepieminēt ilgstošāku laiku – vismaz divas trīs nedēļas.