ceturtdiena, 18. jūlijs
SākumsDzīvesstilsJūs jautājat, mēs atbildam – kā rīkoties, ja bērns daudz lamājas svešvalodās?

Jūs jautājat, mēs atbildam – kā rīkoties, ja bērns daudz lamājas svešvalodās?

Ņemot vērā vieglo pieeju sociālajiem tīkliem un arvien lielāko globalizācijas ietekmi uz cilvēku, raidījumā “Pietura vecākiem” tika meklēta atbilde uz jautājumu – “Ko darīt tajās reizēs, ja mans bērns intensīvi un daudz lamājas? Runa ir par 8. klases zēnu, kurš lieto daudz lamuvārdus un pārsvarā krievu un angļu valodās.” Uz vecāku jautājumiem atbild “Centrs ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis.

Vispirms vajadzētu padomāt par to, kur ikdienā bērns dzird šādus lamuvārdus. Vai mājās ikdienā vecāki vai kāda cita autoritāte šādus vārdus lieto, jo tas arī var veicināt lamuvārdu lietošanu bērnam. Jāņem vērā arī tas, ka, ja vecāki pārāk aktīvi reaģēs uz šādu vārdu lietošanu, tas diez vai radīs labu augsni tam, lai bērns šos vārdus pārstātu lietot.

Te atkal ir jautājums par to, kā es kā vecāks varu aizstāvēt savas robežas un pateikt – lūdzu, manā klātbūtnē šādus vārdus nelieto. Tad tas ir stāsts par mani kā mammu vai tēti – nevis tu esi slikts un tādus vārdus vispār nevar lietot, bet tas ir tas, ko es negribu dzirdēt.
Varam arī padomāt un kopā ar bērnu pameklēt kādus sinonīmus šiem vārdiem, vai kā krievu un angļu valodas lamuvārdus varētu aizstāt ar kādiem latviešu valodas vārdiem. Var arī paskatīties sīkāk, ja problēma ir tieši valodas dēļ. Tā kā kreivu valoda ir ļoti bagātīga ar tādiem vārdiem, varbūt tieši šīs valodas vārdu lietošana griež ausīs. Angļu valodas vārdi mums kaut kādā ziņā ir jau diezgan normalizēti.

Šis temats varētu būt pamats interesantai sarunai, lai tā vietā, lai bērnam pateiktu “tūlīt aizej izmazgā muti ar ziepēm”, kopīgi mēģinātu atrast kādus piemērotākus un apjomīgākus vārdus savu emociju izpaušanai savā dzimtajā valodā.

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

“Rīgas Zeļļi”, Graudiņa/Samoilova un Ostapenko – Buļs iekaro sporta pasauli un atklāj, cik daudz ir uz kārts

Jaunā un ambiciozā basketbola kluba “Rīgas Zeļļi” prezidents un sporta menedžeris Edgars Buļs raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi” pastāsta par saviem lielākajiem projektiem, to...

Pasaules mūzikas grupa JŌRA izdod mūzikas videoklipu skaņdarbam “Atvadu valsis”

Pasaules mūzikas grupa JŌRA izdod mūzikas videoklipu skaņdarbam “Atvadu valsis”, kurš tika iekļauts 2023. gada decembrī izdotajā albumā “TaTaTa”....

POPULĀRĀKIE