piektdiena, 4. oktobris
SākumsDzīvesstilsMēs nevaram veidot savstarpējās attiecības, ja nemākam just līdzi – cik svarīga...

Mēs nevaram veidot savstarpējās attiecības, ja nemākam just līdzi – cik svarīga patiesībā ir empātija

Raidījumā “Pietura vecākiem” diskusija par empātiju, un kā tā var noderēt konfliktsituāciju risināšanā. Par to stāsta “Centrs ZIN” vecāku izglītības treneri Inga Oliņa un Georgs Rubenis.

Reizēm cilvēki domā – nu un, ka man trūkst empātija, kas no tā būs? Tad būtu labi atgādināt, ka līdzi jušana un iejušanās – tā patiesībā ir viena no centrālajām “smērvielām”, kas saeļļo attiecību veidošanas instrumentus un attiecīgi attiecību veidošanas mehānismu. Mēs nevaram veidot savstarpējās attiecības, ja mēs nesaprotam otru un nemākam iejusties, nemākam just līdzi.

Ņemot vērā to, ka mēs esam sociāli dzīvnieki, tad mums sajūtu pasaule ir tikpat svarīga kā fiziskā. Ja man sāp sajūtu līmenī, tad patiesībā es to sajūtu tikpat daudz kā tad, ja man sāp fiziskā līmenī. Tas ir iemesls, kāpēc sajūtu pasaule mums ir tik būtiska, tik nepieciešama.

Mēs nepārtraukti mēģinām lasīt sejas, jo seja ir viens no mūsu galvenajiem sensoriem. Mēģinu nolasīt, kas šobrīd notiek tavā prātā. Līdzīgi arī maziņš bērniņš jau kopš savas dzimšanas vēro mūsu seju un mēģina nolasīt mūsu noskaņojumu, garastāvokli, šī brīža emociju gammu un kā termometrs nomēra vai tas, ko es redzu tavā sejā, vai tas atbilst tam noskaņojumam, kas ir tevī.

Tāpat Empātija un iejušanās otra cilvēka ādā var noderēt konfliktu risināšanā. Jo tad varu notikušo pavērot no otra cilvēka perspektīvas un labāk saprast, kāpēc tas cilvēks tādā veidā rīkojas. Ja konfliktsituācijā es turpinu aizstāvēties un teikt – nē, man bija taisnība – tad konflikts turpinās. Bet empātiski būtu pateikt: “Zini, es arī reizēm esmu tā jutusies un man arī ir bijušas situācijas, kad ir grūti novaldīties” Ja situācijās, kur es jau tā šaubos par savu uzvedību, man kāds izrāda empātiju un sapratni, tas jau ir ceļš uz atrisinājumu.

Dažreiz mēs empātiju pārprotam par padomiem. Tomēr jāatceras, ka viens ir iejusties un saprast, bet pavisam kas cits – nākt ar padomiem un sākt risināt situāciju. Var arī atklāti uzprasīt – vai tu vēlies to visu vienkārši izstāstīt, vai arī vēlies padomu un meklēt risinājumu? Un tas attiecas ne tikai uz pieaugušajiem, bet arī uz bērniem.

Par šo un citiem tematiem klausies raidījuma ierakstā:

LĪDZĪGI RAKSTI

KOMENTĀRI

0 Komentāri
Jaunākie
Vecākie Populārākie
Inline Feedbacks
Rādīt visus komentārus

CITI LASA

Radio SWH vadītājs Jānis Šipkēvics kļuvis par vienu no “Liepāja 2027” vēstnešiem

Lai stiprinātu Liepājas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 programmu un veicinātu tās daudzveidīgāku veidošanu, rosinātu plašākam sabiedrības lokam iesaistīties projektā un veicinātu tā atpazīstamību...

POPULĀRĀKIE